SON DAKİKA
Hava Durumu

Gökmen Bacı (25.07.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 25.07.2022 09:58
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.07.2022 09:58

Türkiye’nin ilk kadın pilotu denilince genel olarak akıllara Sabiha Gökçen ismi gelir. Fakat yanlış bildiğimiz nokta Sabiha Gökçen Türkiye’nin ilk kadın savaş pilotudur. Türkiye’nin ilk kadın pilotu adını çok duymadığımız ve hakkında çok bilgi bulunmayan Bedriye Tahir Gökmen‘dir. Bedriye Tahir soyadı kanunu çıktıktan sonra Gökmen soyadı adının yanına eklenmiştir.

Bir cesaret abidesi olan bu kadın hayatında birçok zorlukla mücadele etmiştir. 1932 yılında uçmaya olan aşkıyla Vecihi Sivil Uçuş Okulu‘na kayıt yaptırmıştır. Bu okulun sahibi olan ve kendisi de bir pilot olan Vecihi Hürkuş‘un yaptığı kayıt ile okula giren Gökmen okulda bulunan 12 erkek öğrencinin yanında tek kadın öğrenci olmuştur. Bu havacılık okulu hala günümüzde öğrenci yetiştirmekte olup uçak bakım, kabin hizmetleri ve hava lojistiği bölümleriyle Çankaya’da faaliyet göstermektedir.

Küçüklüğünden beri tek hayali uçağa binmek olan küçük kız önce havadaki kuşları, kanatlarını, havada dönüşlerini izleyemek ilgisini çekmiş sonraları havada uçan uçaklar ilgi alanına girmiştir. Havacılık mesleğini kendine hedef edinmiş ve uçağa binen insanlar onun için hep büyük insanlar olmuştur. İmrenerek baktığı pilotlarla ilgili tüm haberleri gazetelerden takip etmiş ve her detayı ezberleyecek derecede incelemiştir. Her gece rüyasında uçmayı gördüğünü belirten Gökmen “uçmadığım bir gece hemen hemen yok gibidir” demiştir. 1933‘te edindiğimiz bu bilgiler Bedriye Tahir Gökmen’in gazeteye verdiği röportaj sonucu elde edilmiştir.

Bedriye Hanım okula başladığı yıllarda aynı zamanda memur olarak çalışmaktaydı. Sabahın çok erken saatlerinde okula gidip okuldan sonra mesaiye başlamaktaydı. Hafta sonlarını ise bütünüyle okul içinde geçiriyordu. Bir dönem böyle geçtikten sonra Gökmen’in azmi çevresindeki insanları rahatsız etmeye başladı. Çalıştığı yerden ya orda çalışmasını ya da gidip tamamen havacılık ile uğraşması düşünceleriyle ona tepki vermeye başladıklarında o bu söylenenlere hiç takılmadı. Bunun üzerine işyerindekiler ondan şikayetçi oldu ve ceza kesilmesini talep ettiler. Fakat Hava kurumunun müdahale edilmesi ile bu sorun çözüldü ve olay tatlıya bağlandı.

Bedriye Tahir yıllardır hayalini kurduğu ve onun için çok büyük bir hedef olan ilk yalnız uçuşunu 1933 yılında yapmıştır. Artık heyetin karşına çıkmaya hazır olan Gökmen okuldaki tek uçağın daha önce yaptığı kaza sonucu büyük bir talihsizlikle karşı karşıya kalmıştır. Çünkü uçak kazası sonucu Vecihi Sivil Tayyare Mektebinde Sınav yapılacak uçak kalmaması heyetin geri dönmesine sebep olmuştur ve bir daha da gelmemişlerdir. Okul 1934 yılında ortaya çıkan bazı mali sebepler dolayısıyla kapanma kararı almıştır. Böylece Bedriye Tahir Gökmen’in pilotluğu müsteşarlık tarafından onaylanmamış ve bröve alamamıştır. Bu süreçte işinden de çıkartılan Gökmen’in hayatı ile ile ilgili daha fazla bilgi edinilememiştir.

İnsanlar arasında Gökmen Bacı diye anılan Bedriye Hanım Havacılık ve Spor dergisinde (1933)  Türk kadınının havacılık alanında da diğer ülkelerden geri de olmaması gerektiğini düşünerek kendini bu yolda öncü gördüğünü belirterek hedefine ulaşmak istediğini söylemiştir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.