SON DAKİKA
Hava Durumu

Gerçekten özgür müyüz?

Yazının Giriş Tarihi: 27.10.2022 09:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.10.2022 09:57

Bu özgürlük meseli hep tartışılır özgürlük nedir gerçekten özgür müyüz sürekli sorar dururuz.

Tarih insanlığın anlam arayışları içerisinde ilerlemiş durmuştur. Mağarada yaşarken çizilen resimlerden akıllı telefonların çektiği fotoğrafa kadar çağlar boyu birçok gelişime şahit olduk. Anlam arayışlarından, kendini bulma çabalarından birisi de özgürlüktü. Özgürlüğü istediğini istediğin gibi yapmak algısı bana göre yanlış yani özgürlük dediğimiz şey bu değil. Kimsenin hayatını etkilemeden can sıkmadan kendi alanınızda özgür olmak mantıklı olan. Birinin özgürlüğünün başladığı yerde bir diğerinin özgürlüğünün bittiğine dair bi söz vardır. İşte bunun anlamı da aslında tam olarak bu. Hepimiz özgür olmak istiyoruz ama bu özgürlüğün gerçekten de ne olduğunu, onu nerede bulacağımızı ve nasıl arayacağımızı biliyor muyuz? Özgürlük zamanımızın modaları ve eğilimleri ile şekillendirilmiş ve gerçek anlamından çok uzaklaşmış durumdadır. Günümüz toplumlarında ve bireylerinde hâkim olan güç tüketim arzusudur ve günümüzde özgürlük kavramı tüketim arzusu tarafından şekillendirilmiştir. Bugün özgürlük daha çok tüketmek ve daha çok şeye sahip olmak ile ilişkilendirilir.

Özgürlük, genel anlamda herhangi bir kısıtlamaya bağlı olmaksızın düşünme, herhangi bir şarta bağlı olmama ya da her türlü dış etkenden bağımsız olarak bireyin –ya da grubun- kendi iradesine, kendi düşüncesine dayanarak karar verebilmesi durumudur aslında baktığımızda.

Peki filozoflara göre özgürlük nedir?

David Hume Özgürlükten yalnızca istemenin belirlemelerine göre eylemde bulunma ya da bulunmama gücünü anlarsak özgürlük vardır demektir. Fakat özgürlükten, isteme belirlenmeden eylemde bulunmayı yani nedensiz eylemde bulunmayı ya da bir şey istemeden gelişigüzel eylemde bulunmayı anlarsak o zaman özgürlük yoktur.

 Immanuel Kant‘a göre özgürlük bir ide’dir. Bu aynı zamanda insan aklının ürettiği ve insanın sahip olduğu bir olanağa ilişkin bir fikirdir.

 Jean-Paul Sartre Varlık ve Yokluk adlı eserinde özgürlüğü ayrıntılı olarak anlatır. Onun burada anlattığı özgürlük, insan varoluşundaki yokluk gibi görünür. Diğer bir anlatımla gördüğümüz nesneler varoluşun özünü oluşturur. Bu bağlamda Sartre insanlık gerçeğini şöyle tarif eder: Özgürlük bir varlık gibi değildir. O, insandır ve varlığın yokluğu demektir. Özgürlük insanın kalbinde olan yoklukla oluşur.

Kısacası Özgürlükerkinlik veya hürriyet, birinin engellenmeden ya da sınırlandırılmadan istediğini seçebilmesi, yapabilmesi ve hareket edebilmesi durumudur.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.