SON DAKİKA
Hava Durumu

Gelecek kaygısı (14.07.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 14.07.2022 10:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.07.2022 10:01

O kadar çok korkuyoruz ki gelecekten, gelecek olandan. Gelecek kaygısı, korku gibi hafif veya şiddetli olabilen bir huzursuzluk hissidir.

Herkes hayatında kaygı, endişe ve korku gibi duyguları belirli bir ölçüde deneyimler.

Kaygı ve korkularımız var oluşumuzun devamlılığını sağlar.

Belirsizlik ve bilinmezliğin belirli bir düzeyi aşması ise bireyin hayat akışını aksatmaya başlayabilir. Gelecek, bilinmezlik kavramını da içerir; bu yüzden gelecek hakkında düşünmek, ileride karşılaşılacak olasılık ve seçenekler kişide kaygıya neden olabilir.

Belirsizlik, gelecek kaygısının temel nedeni iken bazı kişileri daha çok etkiler.

Geleceğini düşünmekten şu anda yaşadığı hayatı görmez ve aslında hayatı kaçırır. Dün geçmişe takılmaktan bahsetmiştim bugün de biraz gelecek kaygısından bahsetmek istiyorum aslında. İnsanlar gelecek kaygısını hayatlarının birçok noktasında deneyimleyebilirler. Özellikle hayatlarında dönüm noktası olarak tanımladıkları eğitim, askerlik, evlilik gibi durumlar bunun daha çok hissedilmesine yol açabilir.

Yeni başlangıçlar güzeldir ancak kişinin endişeye yatkın bir yapısı varsa gelecekteki belirsizlikten fazlasıyla endişelenip; stres yaşayabilirler.

Gelecekteki belirsizlik sizi endişelendirebilir ancak, geleceğinizi planlamak için yapıcı adımlar atarak bunu yönetebilirsiniz. Hayatınız belki bu planı takip etmeyebilir ancak gelecek için bir plan yapmak, gelecekle ilgili endişenizi yönetmede olumlu bir adımdır.

Hedefler, bir görevi yerine getirmeniz veya karar vermeniz gereken anda daha hızlı hareket etmemize yardımcı olur.

Kaygı duygusu ve korku duygusu çoğu zaman aynı anlamda ve benzer duyguları tarif etmek için kullanılır. Bu kadar yakın duygular olmalarına rağmen aralarında önemli farklılıklar bulunmaktadır ve bu farkı anlamak kaygı ile başa çıkmakta büyük önem taşır. Korku, gerçek bir tehlike ile karşılaşıldığında verilen evrensel bir tepkiyken kaygı daha çok henüz gerçekleşmemiş ve geleceğe yönelik endişeleri kapsamaktadır. Herkese tanıdık gelebilecek belirtileri arasında kalp atışlarında hızlanma, odaklanma güçlüğü, uyku problemleri ve genel duygu durumda bozulmalar sayılabilir. Şu anda sıkıntılı bir dönemden geçiyor olabilirsiniz, fakat bu durum sonsuza dek sürmeyecek. Kendinizi rahatlatmak için hayatınızda, yaşadığınız yerde sevdiğiniz şeylere odaklanın. Hayata pozitif bakmak her zaman size olumlu geri dönüşler sağlar. Unutmayın, olumsuz bir zihinle olumlu bir hayat süremezsiniz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.