SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Engellileri aşalım (12.05.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 12.05.2022 09:29

 Engellilerin karşılaştığı sorunlara değinmek istiyorum .Fiziksel sorunlarAltyapı ve üstyapı sorunları,ulaşım sorunları Sosyal sorunlar arasında negatif ayrımcılık, sosyal red, acıma ve eksik görme sorunları Ekonomik sorunlar arasında aile desteği açısından ekonomik sorunlar, devlet desteği açısından ekonomik sorunlar gibi. Mesela örnek verecek olursam en basitinden engelli park yerlerine engelsiz bir vatandaşın park etmesi büyük bir sorun bence. Dünyada 600 milyonun üzerinde engelli var bu da dünya nüfusunun neredeyse 10/1 ‘i demek, bu yüksek bir rakam… 600 milyon insanı sırf hareket kabiliyeti kısıtlı diye toplumdan soyutlamak son derece yanlış ve utanç verici bir durum. Bu konuda en hızlısından önlemler almak ve bunları yasalarla uygulanabilir kılmak gereklidir. Engellilerin özellikle evinden dışarı çıkabilen engellilerin karşılaştığı temel sorunlardan başlıcası altyapı ve üstyapı sorunlarıdır. Altyapı ve Üstyapı sorunları deyince anlamamız gerekenler konaklama, barınma, tatil, yollar park ve bahçeler vb alanlardır.

İlk olarak Engelli bireylerin de engeli olmayan bireyler gibi doğuştan birtakım haklar getirdiklerini artık anlamamız lazımdır. Engellilerin, engelleri olduğu için onlar için özel ulaşım ve iletişim kanalları, alanları oluşturulmalıdır. Engellilerin engellerinin aşılmasında topluma çok büyük görevler düşmektedir. Engellilerin yaşadığı sorunlar genel olarak toplumda bazı farkındalıkların oluşması gerekir. Böylece onların hayatını kolaylaştırmak için harekete geçilir. Engelli olmak bir seçim değildir. bu nedenle herkes bir engelli adayıdır. Engelli olan insanların toplumdan dışlanması söz konusu olduğunda bu durum daha büyük sorunlara neden olmaktadır.

Bizlere düşen onlara saygı duymak ve elimizden geldiği kadar hayatlarını kolaylaştırmak olmalıdır. Sevmeliyiz, sevginin aşamadığı hiçbir engel olamaz. Bu nedenle daha duyarlı ve hoşgörülü olursak dünya da herkese çok kolay yer kalır. Engelli olmak, bir engel değildir. Sadece aşılması gereken bir düşüncedir.