SON DAKİKA
Hava Durumu

EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ (08.03.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 08.03.2022 08:24

 8 martın dünya emekçi kadınlar günü olmasını öneren Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg’dur. Aslında kutlanması gereken bir gün mü yoksa anılması gereken bir gün mü tartışma yaratabilir. Kutlanması mı anılması mı gerekir dememin sebebi ise Dünya Kadınlar Günü tarihinde barındırdığı talihsiz olay nedeniyle bazı ülkelerde anma törenleri gerçekleştiriliyor. Genel olarak kutlanıyor tabi. Bu talihsiz olaydan bahsetmek istiyorum biraz. 8 Mart 1857’de New York’ta yer alan bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi, 16 saatlik işgününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerde artış yapılması talebiyle greve başlamıştı. Kadın işçilerin örgütlediği bu grev o güne kadar yapılmış en büyük kadın eylemlerinden biriydi. Kadınların örgütlediği eylemi durdurmak isteyen polis, kadın işçilere saldırmış, fabrikanın patronlarının da desteğiyle binlerce işçi fabrikaya kilitlenmişti. Bu sırada çıkan yangında içeride kilitli kalan işçilerden 129’u yanarak yaşamını yitirmişti. O dönemler de ABD basını bu olaya neredeyse hiç yer vermemiş. Buna rağmen, işçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katılmıştı. Medya da yer alanlara göre 1910 yılında Kopenhag’da gerçekleştirilen Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda kadın ve emek mücadelesi masaya yatırılmış. Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin bu konferansta yaptığı konuşmada kadınlar için bir mücadele günü belirlenmesi gerektiğini söylemiş. Zetkin’in önerisi kabul edilmiş, her ülkenin sosyalist kadınlarının her yıl aynı gün, kendi ülkelerinin işçi sınıfı örgütleriyle mutabakat içinde bir kadınlar günü düzenlemesi kararlaştırılmış. Ve bu vesile ile 8 mart dünya emekçi kadınlar günü olarak tarihe geçmiştir. Bu üzücü olayı hem anıyor hem de kadınların bu mücadelesini yürekten hissediyorum.

 

Geçtiğimiz günlerde yazdığım köşe yazımda da bahsetmiştim kadın dünyanın her yerinde yüzyıllardır şiddete maruz kalıyor. Ülkemizde de duyduğumuz o kadar çok olay var ki üzülerek okuyorum. Türkiye de kadınlardan bahsetmek istiyorum birazda. Dünyada her 3 kadından 1'i hayatında en az bir kez aile içi şiddete maruz kalıyor. Türkiye genelinde kadınların neredeyse yarısı şiddete maruz kalıyor. Uzmanlara göre ülke genelinde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı %39. Çok üzücü oranlar maalesef.

 

Türkiye de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi’nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaya devam edilmektedir.

 

Dünya üzerinde kadının her yerde bulunabildiği, özgürce hareket edebildiği, Başkalarının hayal gücüyle sınırlı kalmayan ve her yeni gün sınırlarını aşan tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.