SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünyanın 7 harikası

Yazının Giriş Tarihi: 10.08.2022 09:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.08.2022 09:57

Antik dünyanın yedi harikası; Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney Avrupa’daki olağanüstü mimari eserler ile sanat eserlerinden oluşan bir seçkiydi. Babil’in Asma Bahçelerinden Gize Piramitlerine bu antik harikalar, günümüzde de herkesi büyülemeye devam ediyor. Peki, dünyanın 7 harikası nelerdir?

Keops Piramidi.

Babil'in Asma Bahçeleri.

Zeus Heykeli.

Rodos Heykeli.

İskenderiye Feneri.

Kral Mausollos'un Mezarı (Halikarnas Mozolesi)

Artemis Tapınağı

Keops Piramidi, 4. Hanedanlık zamanında M.Ö.(milattan önce) 2560 yılında Firavun Khufu (Keops) tarafından yaptırılmıştır. Piramidin yapılışının yaklaşık 20 küsür yıl sürdüğü tahmin edilmektedir. Piramit yapıldığında 145,75 metre yüksekliğindeydi. Yapıldığından itibaren 43 yüzyıl(4300 yıl) boyunca dünyadaki en yüksek yapı olarak tarihe geçmiştir. Keops Piramidi, ilk inşa edilen eser olmasına rağmen dünyanın 7 harikası arasında günümüze kadar gelen ve sağlam duran tek yapıdır.

Babil'in Asma Bahçeleri, MÖ 600 civarında inşa edilmiş ve Herodot, duvarların 23 metreden fazla yüksekliğe sahip olduğunu kaydetmiştir. Belgelerde, MÖ 1. yüzyılda bir depremle yıkıldığı belirtilirken, tarih Babil kayıtlarında değil, dış kaynaklarla kronikleştiği için varlıkları tartışılmaktadır. Eski kaynaklara göre, bahçeler Babil kralı Nebukadnezar II tarafından MÖ 600'de eşi Semiramis için inşa edildiğini gösterirken, dünyanın 7 harikası arasında yer alan bu yapı ile ilgili günümüze ulaşan kesin bir ize rastlanmamıştır.

Zeus Heykeli, MÖ 435 yılında Phidias adı verilen Yunan heykeltraş tarafından inşa edilmiştir. 12 metre uzunluğundaki heykel, bir tahta üzerine altın, fildişi ve metal parçalar yerleştirilerek Partenon’un içinde yapılmıştır. Olympia’daki Zeus Tapınağı'na gelen ibadethanelere huşu uyandırmak için tasarlanan heykelin kalıntıları bir yangın sonucunda yok olmuştur.

Rodos Heykeli, Antik Dünya'nın yedi harikasından biridir.

Antik Çağ'da Rodos Adası'ndaki Rodos şehrinin limanının girişinde bulunan, Yunan Güneş Tanrısı Helios'un heykelidir.

İskenderiye Feneri, Mısır'ın İskenderiye şehrinde inşa edilmiş; ancak günümüzde bulunmayan, Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri ve tarihte inşa edilmiş deniz fenerlerinin en yüksek olanı.

Halikarnas Mozolesi Kral Mausollos için eşi ve kız kardeşinin yaptırdığı anıtmezardır. Muğla’nın Bodrum ilçesinde inşa edilmiş ve MÖ 350’de tamamen bitirilmiştir. Mezarın boy-uzunluğu 45 m idi. Eserdeki her bir heykeli farklı heykeltıraşlar oluşturmuştu. Mozolenin toplam 4 heykeli vardı ve bu heykeller insan ve hayvan heykelleriydi.

Artemis Tapınağı MÖ 7 asırda Efes’te yapılmıştır. Günümüzde İzmir'de bulunmaktadır. Ayrıca Diana Tapınağı ismiyle de anılır. Eserin yapımında tamamıyla mermerden istifade edilmiştir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.