SON DAKİKA
Hava Durumu

DOLU DOLU MUTLULUK

Yazının Giriş Tarihi: 13.01.2023 09:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.01.2023 09:28

“‘Mutluluk nedir?’, ‘Ne kadar sürer?’, ‘Hayat boyu sürdürülebilir bir mutluluk var mıdır?’

Mutluluk varacağımız bir istasyon değil, bir yolculuk biçimidir. Mutluluk sözlük anlamı olarak; bütün özlemlere, bütün isteklere eksiksiz bir biçimde ve sürekli olarak erişilmekten duyulan kıvanç durumu, bir istek ya da özlem, yerine geldiğinde duyumsanan sevinç olarak tanımlanır. Sözlük anlamı ile tanımladığımız mutluluk aslında çok boyutludur. Mutluluğun katmanları ve tüm bu katmanları besleyen damarları vardır. Kalıcı mutluluk, belirlenmiş mutluluk, yaşamımızdaki diğer koşullar ve kontrolümüz altında olan diğer faktörler mutluluk duygusunu deneyimlemeyi ve sürdürülebilir kılmanın yolunu gösterir.

Mutluluk bilinenin aksine bir duygu değil; oluş halidir. Çünkü duygular geçicidir, mutluluk ise her zaman var olan, bir devinim halindedir.

Karşılaştırmak gerekirse insan her zaman hüzünlü, kıskanç, neşeli olamaz. Duygular belli bir duruma karşılık gelir ama mutluluk için insanın bir duruma ihtiyacı yoktur.

Mutlu insanlar zorluklarla daha iyi baş edebiliyor, bunun bağlamında da bağışıklık sistemleri daha güçlü olduğundan dolayı daha uzun ömür sahiplerdir. Anı yaşamak. Genelde içinde bulunduğumuz anın iş yaparken yaptığımız işin farkında değilizdir o anlık olan işi değil daha farklı içsel sorunlarımızı düşünürüz. Bu durum bize hayatın anlamsızca geçtiği yanılsamasına düşürür, hayatın güzelliklerini görmemizi zorlaştırabilir.

Yaşam amacı edinmek. Yaşam amacı insanı hayatta tutunabilmek için çok önemli bir nedendir. Hayatta bir amacımız olması, amacımız için hedefler üretmek ve çabalamak gereksiz düşüncelerden, takıntılardan bizi uzaklaştırır ve kendimizi amacımızın konusunda geliştirebiliriz. kendimizi geliştirmek özsaygı, özerklik, sosyal çevre gibi birçok ihtiyaçlarımızda faydalı olur.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.