SON DAKİKA
Hava Durumu

Çocuklar

Yazının Giriş Tarihi: 27.09.2022 09:42
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 09:42

Dünya da ki tüm canlıların dünya üzerinde hakları vardır. İnsan hakları hayvan hakları çocuk hakları, doğa hakları gibi. Bugün biraz çocuk haklarından bahsetmek istiyorum. Çocuklar dünyada her şeyden çok daha masun varlıklardır ve kendilerini koruyabilecek güçleri yetişkinliğe ulaşana kadar maalesef yoktur. Bu yüzden onları bizim korumamız gerekir. İnsan hakları kavramının içinde düşünülmesi gereken çocuk hakları, günümüzde gelişmiş ülkelerde iyi bir şekilde korunurken, gelişmemiş ülkelerde çocuklar sömürüye uğramaktadır. Beslenme ve barınma gibi en temel ihtiyaçlardan dahi mahrum bırakılan çocuklar, eğitim hakkından da uzak kalmaktadır.

Çocuk ya da yetişkinlerin sahip olduğu her hak, kanunlar ile belirlenmiştir. Ancak gelişmemiş ülkelerde bu kanunlar yeterli seviyede olmadığı gibi, uygulama açısından da başarısızdır. En önemli sorunlardan biriside çocuklarımızı nasıl korumamız gerektiğidir. Çocuklarımızı korurken aslında çocuklarımızın kendisini korumasını da öğretmek çok doğru olacaktır. Haklarını hatırlatın. Herkesin güvende olma hakkı vardır. ...

Bedenini korumayı anlatın, Yardım alabileceğini söyleyin,“Hayır” demek normaldir. Size söylemekten korkmasın.Ona inanacağınızı belli edin.Sır saklamaması gerektiğini öğretin vs.

Zorbalığa karşı yardım alabileceğini, yardım istemek için yüksek sesle bağırmaktan çekinmemesi gerektiğini söyleyin. Gerçek fiziksel tehlike ile karşılaşan çocuk genellikle zorbanın isteklerine boyun eğmek zorunda kalır. Çocuğa bundan başka bir şansının olduğunu ve bunun yardım istemek olduğunu hatırlatın.

Çocukların çoğu, erişkinleri sorgulamadan dinlemeyi ve dediklerini yapmayı öğrenmiştir. Çocuğunuza ona zarar vermek isteyen veya tanımadığı birine “Hayır” demesinin doğru olacağını aşılayın. Sizin için en önemli şeyin, onun güvende olması olduğunu ve her koşulda “Hayır” demek için korkmamasını çocuğunuza söyleyin. Dışarıda pek çok tehlike var evet! Fakat bu yüzden çocuğu dışarıdan uzak tutmak asla bir çözüm değildir. Ebeveynler olarak çocuğu her daim izlemeye çalışmalı ancak kısıtlama yapmamalıyız. Yapmamız gereken tehlike anında çocuğumuza ruhsal ve fiziksel olarak yakın mesafede olmak.

 Çocukları her türlü tehlikeden koruyabilmenin en önemli yolu çocukla iyi iletişim halinde olmak ve ona güven vermektir. Çocuğunuzun başı ne kadar kötü bir belaya girerse girsin, ne kadar yanlış bir şey yaparsa yapsın, neyle tehdit edilirse edilsin hiçbir koşulda kendisine kızmadan yardım edeceğinizi bilmesi gerekir. Bunu mutlaka çocuğunuza açıklamalı ve inandırmalısınız.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.