SON DAKİKA
Hava Durumu

Çevreyi Korumalıyız

Yazının Giriş Tarihi: 08.11.2022 09:26
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.11.2022 09:26

Dünya üzerinde ki her şey bizlere emanet edilmiştir. Örnek verecek olursam çevreyi ve hayvanları korumak, doğaya zarar vermemek bizlerin görevleridir. Doğal kaynakların aşırı ve yanlış kullanımı, sanayi atıkları ve günlük hayatta kullandığımız ürünler, çevre sorunlarının giderek artmasına neden olur. Bu ürünler hava, su ve toprağın yapısını bozarak tüm canlıların zarar görmesine yol açıyor. Çevre kirliliği yalnızca günümüzün değil, geleceğin de büyük bir sorunu olarak görülüyor. Tam da bu yüzden, insanlara düşen bazı sorumluluklar var.

Yani, yaşanabilir bir çevre kavramı aslında başta biz insanlar için geçerlidir. Eğer insan varlığı dünyada olmasa ve diğer canlılar gezegenimizde yaşamaya devam ettiği varsayılsa, herhangi bir kirlilik oluşumundan söz etmek mümkün olmayacaktır. Çünkü sadece bizler doğadaki yapıya müdahale eden, doğal kaynakları kendi ihtiyacımız için kaynak olarak kullanıp işleyen, yeni ürünler üreten ve kendine has yaşam ortamları oluşturan varlıklarız. Yani, acı olan gezegeni kirleten de biziz ve onu yine bizden korumak zorundan olan da...

İnsanlar yaşadıkları çevreden sorumludurlar. Temiz bir çevrede yaşamak insanların kendi elinde olan bir şeydir. Bu konuda her birey kendi üzerine düşeni tam olarak yerine getirse mis gibi bir çevrede huzur içinde yaşarız. Doğa sadece insanların değil, aynı zamanda bitkilerin ve hayvanların evidir. Bütün canlıların evi olarak kabul edildikleri gibi insanların yaşamlarını devam ettirmeleri için gereklidir. Dağlar, ormanlar, ovalar canlılar için bir noktadan sonra hayati önemini gösterebilir. Doğanın temizliği canlı neslinin devamlılığını da sağlar. Biz doğaya ne verirsek doğada bize öyle karşılık verir. Korur kollarsak eğer dünyamız çok daha güzel yer haline gelir. Doğadaki tüm canlılar yaşam döngüsüne sahiptir, aynı zamanda besin zincirinin parçasıdırlar.

 Doğayı koruma bilinci eğitimin ilk yıllarından itibaren verilmelidir. Unutulmamalıdır ki doğa, bizlere gelecek nesile temiz bırakılmak üzere emanet edilmiştir. Eğer insanlık böyle davranmaya devam ederse geleceğimiz de doğamız gibi kirli olmaya mahkumdur. Yani, doğa bizim geleceğimizdir. Doğayı koruyamazsak geleceğimizi de koruyamayız ve onların yaşam alanlarını ellerinden almış oluruz.

Canlı yaşamının korunması doğada çeşitliliğe yol açarak dünyamızın güzelleşmesi sağlanır. Doğanın varlığı bizlere huzur ve dinlendirici bir hava vermektedir. Kendimizi dinç ve rahat hissederiz. Bu düzeni sonsuza dek korumamız gerekmektedir.

Bu durumu sağlamak temiz dünyanın oluşumun sağlar. Soluduğumuz nefesten yediğimiz yiyeceğe kadar temiz ve arınmış oluruz. Hastalıklardan korunan sağlıklı yaşam sürdüren insan oluruz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.