SON DAKİKA
Hava Durumu

Bob Ross

Yazının Giriş Tarihi: 19.11.2022 10:58
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.11.2022 10:58

Sizlerde ressam Bob'u bilirsiniz. Bob Ross yarım saat içinde doğa resimleri yaptığı, uzun yıllar devam eden Resim Sevinci programıyla tanınmıştır. Amerika Birleşik Devletleri'nden ressam ve televizyoncu Bob Norman Ross, 29 Ekim 1942 tarihinde dünyaya geldi. Tükiye dahil bir çok ülkede tanınmıştır kendisi.

1970'lerde ressam Bill Alexander 'in geliştirdiği wet-on-wet painting tekniğini çok severek kullanmaya başladı. Bu teknikte hem boyanın kendisi hem de tuval ıslaktı ve resimler çok daha hızlı bir şekilde bitirilebiliyordu. Sürekli Bill'in The Magic of Oil Painting programını izlemekteydi. Daha sonra onun himayesinde çalışmaya başladı ve Resim Sevinci programına ilham oldu.

İlk bölümde Ross kendini tanıttı, herkesin bazı zamanlar bir şeyler boyamak istediğini iddia etti ve “siz de resim yapabilirsiniz” sözünü verdi. Ross, temelde bir öğretmendi ve gösterisinin amacı diğer insanları resim yapmayı teşvik etmekti. Bu yüzden her zaman aynı boyaları ve fırçaları kullanarak düşük bütçeyle yeni başlayanların işini kolaylaştırdı. Fikir, seyircinin Ross'a ayak uydurabilmesiydi. Ross'un tuvale çok fazla baskı yaptığı ve şövalesini devirdiği olağan durumlar gibi, yalnızca ara sıra yapılan hatalar dışında program kesilmeden yayınlandı. İlerleyen zamanlarında, evcil gri sincabı bazen televizyon programında yer aldı.

Kamu televizyonunda geçirdiği zamandan çok önce Ross, askerdi. 18 yaşında Birleşik Devletler Hava Kuvvetlerine katıldı ve birkaç yıl içinde Alaska’da göreve başladı. Ross, hayatının sonraki yirmi yılını Alaska’da geçirdi. Hayatı boyunca yaptığı resimlerdeki ağaçlar, tepeler, vadiler ve akarsular belirgin şekilde Alaska’ya benzer.

Kıvırcık saçlarıyla akıllarda yer edinen Ressam Bob Ross, lenf kanserine yakalanmasına rağmen, kameralar karşısına çıkmaya devam etti. Ross, kanser nedeniyle dökülen saçlarını gizlemek için ise yayına çıkmadan önce peruk takmaya başlamıştı. Yani Resim Sevinci'nin unutulmaz ressamı Bob Ross'un saçları, programın bazı bölümlerinde peruktu.

Bob Ross'un Eserleri

Ross her bölüm için aynı tablodan üç tane yaptı. İlki kamera arkasındaydı ve referans olarak kullanıldı. İkincisi, izleyicilerin televizyonda gördükleriydi. Üçüncüsü, eğitim kitapları için kullanılan daha ayrıntılı bir manzaraydı. Bu resimlerin her birinin üç versiyonu yapıldıysa, en az 1143 orijinal olurdu. Bob Ross Inc.’nin depolanan 1165 eser olduğu tahmin ediliyor. Ama Bob Ross ayrıca bir eğitmen olarak, halka açık etkinlikler ve hayır işleri için resim yaptı, bu yüzden ek resimler olması muhtemel.Bob Ross, bir süre sonra 'Bob Ross' şirketini kurdu ve resim yapmak için araç-gereçler satmaya başladı. Ömrünün son yıllarına doğru, çalıştığı kanaldan da maaş almaya başlamıştı. Ancak yakalandığı lenf bezi kanseri, 1995 yılında Bob Ross'u hayattan kopardı...

Ressam bob'un bir de filmi var hayatını gerçekleriyle anlatan izlemenizi tavsiye ederim.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.