SON DAKİKA
Hava Durumu

Aradığımız mutluluk (14.06.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 14.06.2022 09:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.06.2022 09:59

Hayatımızın anlamı belki de mutluluğu bulmak. Kim zaten mutsuz bir hayat ister ki? Peki ama mutluluk aranarak bulunabilecek bir şey mi? Kim sakladı bu mutluluğu ki ara ara bulamıyoruz?

Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, mutluluk için çabalamak boşuna. Bilim insanları, mutlu olmak amacıyla yapılan faaliyetlerin insanları negatif bir sarmala sürükleyebileceğine dikkat çekiyor.

Mutlu olmak... Yeryüzündeki insanların çoğu, hayatlarındaki en önemli hedefi mutluluğu yakalamak olarak tarif ediyor, bunun için çabalıyor. Bir an durup kendimize şu soruları soralım: Ben hayatta ne istiyorum? Ve bu istediklerimi neden istiyorum? Hayattaki çabalarımın, arayışlarımın, eylemlerimin amacı ne? Pek çoğumuz için bu sorulara verdiğimiz yanıtların bizi çıkardığı nokta şu oluyor: Hayattan mutluluk ve huzur bekliyoruz. Sadece yaşamak değil, iyi yaşamak istiyoruz. Anlamlı, doyumlu, “yaşadığımıza değen” bir ömür sürmek istiyoruz. İyi ve mutlu bir hayat yaşama arzusu içimizde alabildiğine kuvvetli. Mutluluk biliminin önümüze serdiği en çarpıcı ve mutluluk arayışımızda kendimize rehber etmeye en değer bulgulardan bir tanesi şu: Mutluluk, kaynağını dışımızdan çok içimizden alan bir şey. Dış dünya, içinde yaşadığımız hayatın koşulları, çevresel faktörler vs. elbette ki mutluluğumuzu etkiliyor, hele de aşırı düzeyde olumsuzluk barındırıyorlarsa. Fakat güvenlik, beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçlarımızı zorlanmadan karşılayacak bir noktaya geldikten sonra, dışsal faktörlerin mutluluğumuz üzerindeki etkisi içsel faktörlerin etkisine kıyasla çok daha geride kalıyor. Öncelikle mutluluk aranarak bulunacak bir şey değildir aslında.

Hepimiz mutlu olmak isteriz.
Ama bunu hedeflemek ve sürekli beklenti içinde olmak insanı mutsuz eder.
Neyin ne zaman ne kadar mutluluk getireceğini bilemeyiz hiçbir zaman. Sırrı da burada aslında.
Mutluluğu bu kadar özel kılan şey, insanı şaşırtması.
Mutluluğumuzu tasarlayabilseydik aynı etkiyi yaratmazdı bizde.
Sürekli mutlu da olamayız. Hayat tek bir renkten oluşmuyor, bütün renkler bir bütünün parçası.
Mutlu olmaya odaklanmak yerine hayatımıza anlam katmaya odaklanırsak daha mutlu ve daha huzurlu olmaz mıyız?

Mutluluk insanın için de bir yerde duruyor. Fakat biz insanlar her şeyi kafaya takarak her şeyi çok fazla düşünerek kendimizi mutsuz etmekten başka hiç bir şey yapmıyoruz. Aslında yaşanan olayları daha az düşünüp daha çok kendimizi keşfetsek mutluluğu çok da uzakta aramış olmayız. Stressiz mutlu bir yaşamın en büyük sırrı stresten uzak durmak aslında. Peki bunu nasıl yapabiliriz. Söylemesi kolay diyoruz yapması belki zorlayıcı olabilir. Haytaınızda şu an sizi ne rahatsız ediyorsa önce onları çıkarmanız gerekiyor. Çevrenizde sizi kötü anlamda etkileyecek faktörler varsa bunlardan uzak durmanızda fayda var. Mutluluk sizin yarattığınız bir şeydir aslında başka yerde aramak saçmalık olabilir. Mutluluk getirecek şeyin ne olacağını kestiremeyebiliriz. Mutluluk belki de varacağınız yer değil gittiğiniz yoldur, varış noktasına odaklanıp yolu kaçırabilirsiniz. Kaçırmamak için anın tadını çıkarın. Mutluluk hayatın akışında karşılaştığınız bir evredir, bir kere buldunuz mu hep mutlu olacağınızı zannetmeyin. Zaman zaman hava nasıl bulutlu oluyorsa biz insanlarda buhrana düşebiliyoruz bunlar sizi etkilemesin. Hep mutlu olmanız dileğimle..

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.