SON DAKİKA
Hava Durumu

Alışkanlık

Yazının Giriş Tarihi: 01.10.2022 10:54
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.10.2022 10:54

İnsanlar alışkanlıklarını değiştirmekte oldukça güçlük çekerler. Bende onlardan biriyim alışkanlıklarımı bırakmak konusunda epey zorlanıyorum diyebilirim. Belki bir şehirden gitmek belki bir ayrılık yaşamak falan. Bunlar alışkanlık haline geldiyse genelde zorlanıyoruz. Her akşam neden hep aynı televizyon kanalını seyrediyorsunuz? Neden evinizdeki masada hep aynı sandalyeye oturuyorsunuz? Sabah kalktığınızda davranışlarınız neden hep aynı sırayı izliyor? Neden her gün  bu davranışlarınızı bir tören kuralıymış gibi tekrarlıyorsuzunuz? Bunlardan bir tanesini bile yapmadığınız zaman, neden huzursuzlanıyorsunuz? İşte tüm bunlar bizim alışknalıklarımızı bırakmakta zorlandığımızı göstermiyor mu? Alışkanlıklar son derece güçlüdür. Bizim her türlü davranışlarımızı alışkanlıklarımız yönetir.

  Yeni bir alışkanlığı edinme süreci bu alışkanlığın ne olduğuna bağlı olarak değişir. Edinmek istenilen alışkanlık zorlaştıkça buna bağlı alışkanlığın kazanılması için gereken gün sayısı da artar. Örneğin su içme alışkanlığını 3 haftada kazanmış olabilirsiniz ancak 1 aydır spora gitmenize rağmen hala spor yapma alışkanlığı kazanamamış olabilirsiniz. Alışkanlık edinme sürecini bir zincirin halkalarına benzetebiliriz düzgün ve sürekli tekrar etmesi gereklidir. Bir alışkanlığı kazanma ya da bir alışkanlıktan kurtulma kişinin kişiliği ile doğrudan ilişkilidir. Alışkanlıklar kişilerin olumlu alışkanlıkları edinme süreci ve zararlı alışkanlardan kurtulma süreci başta irade gücü olmak üzere kişinin yaşam deneyimlerine, çevresindeki insanlara, zamana, ortama, maddi durumuna ve manevi değerlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Edindiğimiz alışkanlıkların çoğu küçük yaşlarımızda kök salıyor, yavaş yavaş yerleşiyorlar hayatımıza. Hatta atalarımızdan miras bile diyebiliriz.

Bir tür altın kuralı var alışkanlıkları değiştirmenin. Çok ama çok denemek, mücadele etmek. Bunun için güçlü araçlara ihtiyaç var. Temelinde asla sona erdirmeyi düşünmediğin alışkanlıklar olabilir. Ama rutin dediğimiz sürekli uyguladığınız davranışlarınızı değiştirin.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.