SON DAKİKA
Hava Durumu

Alemdağ'da Var Bir Yılan

Yazının Giriş Tarihi: 02.12.2022 09:36
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.12.2022 09:36

Sait Faik Abasıyak’ın Alemdağda var bir yılan kitabından bahsetmek istiyorum. Eser, yazarın vefatından önce yayınlanan son kitabıdır. Bu kitap 17 ayrı küçük öyküden meydana gelmektedir. Ben size bunlardan en ünlüsü olan ve kitabın da adını aldığı ‘Alemdağda var bir yılan’ adlı öyküyü anlatacağım. Bu kitap yazarımızın kendi denemesi gibi anlatılmış, hayattan tahlillerin büyük çoğunlukda olduğu güzel örneklerle süslü bir anlatım mevcut. Sait Faik Abasıyanık, 1906 tarihinde Adapazarı’nda doğdu. Babası bir kâtip olan Mehmet Faik, annesi ise kentin ileri gelenlerinden Hacı Rıza’nın kızı Makbule Hanımdır. Sait Faik 1910’da babası Karamürsel’e atanınca ailesiyle oraya gitti ve üç sene sonra tekrar Adapazarı’na döndü. Aile Kurtuluş Savaşı’na kadar kereste ticaretiyle uğraştı. Sait Faik’in doğduğu ev, civârın diğer evleri gibi iki katlı, ahşap, sıradan bir evdi. İlerde “Kafesli pencerelerinden ötesini insan tahayyül bile edemez. Halbuki bütün kasaba evleri gibi bir sofa ve beş oda, bir mutfak, bir hamam, bir de arkada iki dönümlük yemiş bahçesi” şeklinde anlattı bu evi. Sait Faik, yaşama şair duyarlılığıyla bakar, yaşamı bu duyarlıkla yorumlar. Şiir ve roman da yazan, röportajlar da yapan Sait Faik’in bu ürünlerinde türler birbirine kaynaşmış görünür. Anlık coşkuları, izlemleri yansıtmayı ilke edinen üslubu, bildik dil kullanımının kurallarını yer yer aşar.

Saik Faik’in yazı serüveni 1930’da başlayıp ölümüne kadar sürmüştür. Sait Faik hikayeyi olay aktarımından kurtarmıştır. İlk hikayelerindeki romantik gözlemcilik, kısa sürede ortadan kalkar; bir olay, durum, gerçeklik onun kendi ben’inin süzgecinden geçip hikayeleşirken, öykülemenin temel ilkeleri de değişmeye başlamıştır. Genellikle yazar ve eserleri hakkındaki söylem ve eleştirilerde göze çarpan ilk şey kurgusal yazınlarından yola çıkarak yazar hakkında cinsel yönelim atamaları yapılması oluyor. Ne yazık ki bu metnin en temel özelliği olan “kurgusallık”ını yok sayılması anlamını taşımakta. Dolayısıyla incelemede yazar hakkında bir çıkarım yapmaya değil, eserde homoromantik bir ilişkinin varlığı aranacaktır.

Abasıyanık, bu kitabında kendi yalnızlığını anlatmıştır. Kitap ilk olarak Alemdağ’da Var Bir Yılan ismiyle yayınlanmıştır. Bu karışıklığın sebebi yayıncı firma ile yazar arasındaki bir yanlış anlamadır. Öykünün ismini Yaşar Nabi Nayır’ın teklifi ile koyduğu bilinmektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.