SON DAKİKA
Hava Durumu

Ahlaki değerler

Yazının Giriş Tarihi: 13.09.2022 09:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.09.2022 09:59

Ahlaki değerler ve genel olarak tüm değerler çerçevesi, değerleri diğer davranış kalıplarından ayırmak için kolayca tanımlanabilen bir dizi ortak özelliğe sahiptir. Aslında ahlaki değerler dediğimiz değer yargısı çok basittir. Etik davranışlar içinde kapsadığı en büyük yargılardan biridir. Ahlak, doğru ve iyi davranış standartlarına ya da aynı kategorilere giren fikirlerin sistemine uygun olmanın niteliğidir. Ahlaki açıdan sağlam bir kategoriye giren maddeler, iyilik, doğruluk ve erdem gibi niteliklerdir. Bir eylem tarzı içeren ahlaki bir kaliteden söz ederken, ahlakı düşünüyoruz. Ahlakı tanımlamak için kişi, izlediği hak ve yanlış ile ilgili kural veya alışkanlıkları kullanır. Ahlakla beraber adalet duygusu da çok önemlidir. Zaten ikisi bir olduğunda ahlaki değerlerin tümünü oluşturur diyebilirim. Yasaların herkes için eşit bir şekilde kullanılmasının sağlanması, doğruluk, hukuka uygunluk ve insanların hakkını gözetme olarak ifade edilir. Hukukun idaresi, hukuk mahkemesi usulü, barışın adaleti, uygun veya adil davranmak, haklının hakkını savunarak ses çıkarmak, gerçeklikten konuşarak savunarak adalet istemek ve adil biri olmak anlamlarına gelir. Adalet ve ahlak değerleri hayatımızın her yerinde oldukça önemli olan yargılardan bir tanesi. Benim de çok önem verdiğim yargılardan. Her insanın ahlak ve adalet yargısı farklı olabilir fakat temelde insan haklarını ihlal etmeden ilerleyen bi durumdur. Her ne kadar faklı bile olsa temeli aynıdır. Ahlak yoksa adalet yoktur adalet yoksa da ahlak yoktur düşüncesini benimsiyor olabilirim. Bir kişinin iyi ahlâk sahibi olması için adil olması, diğer insanların haklarına saygı göstermesi gerekiyor. Toplum içinde dayanışma, yardımlaşma ve kardeşlik duygusunun gerçekleşmesi için insanların söz ve fiillerinde adil davranmaları şarttır. Bu anlamda adalet varlığını önce insanda gösteren bir değerdir. Biri içsel güç olarak kişinin vicdanını oluştururken, diğeri adil olma durumunu pekiştirir ki, bu bir insanın adaletli olup olmadığını ortaya koyar. Bu da herhangi bir olay karşısındaki tutumuyla, yapıcılığıyla ortaya çıkar.

Ahlak ve adalet kavramları vicdanla bütündür. Adaletin insanlar içinde farklılık gösterdiğini söylememenin en büyük sebebi de yaşanılan kültür din, dil ve yaşam koşullarıyla beraber değişiklik gösteriyor fakat dediğim gibi temelde aynı duyguları içeriyor ve temeli yeryüzünde ki tüm canlılara olan duyguları kapsıyor.

Benim için ahlak ve adalet duyguları çok önemli geçtiğimiz günlerde bununla ilgili bir din insanını dinlemiştim. Oldukça da etkilendim diyebilirim. Her şeyin üzerinde adaleti tutuyordu ve evet dedim en önemlisi adalet ve ahlak bunlarda bizlerin ahlaki değerlerini oluşturuyor.

Hayatımızda adalet ve ahlakın olduğu yaşamlar diliyorum hepimize hoşçakalın..

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.