SON DAKİKA
Hava Durumu

ZEYTİNYAĞI MUCİZESİ

Yazının Giriş Tarihi: 02.11.2022 09:53
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.11.2022 09:53

Zeytin hasadı zamanı gelmişken, kültürümüzde büyük ve değerli bir yeri olan zeytinyağından bahsetmeden olmaz. Zeytinyağının kullanımı oldukça eskiye dayanır. Zeytin ağacına ilişkin mevcut en eski veri Ege Denizi’ndeki Santorini Adası’nda yapılan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılan 39.000 yıllık zeytin yaprağı fosilleridir.

İlk zeytin hasadının ne zaman ve hangi uygarlık tarafından yapıldığıysa bilinmemektedir. Tarih, zeytinyağı üretimine ilişkin en belirgin izlerin Akdeniz’in tam ortasındaki Girit Medeniyeti ’ne, MÖ 4500 yıllarına dek uzandığını göstermektedir. Zeytinyağı kültürünün Akdeniz’deki diğer kavimlere yayılmasında en önemli rolü Giritliler oynamıştır; hem de yaklaşık 3000 yıl boyunca. Peki zeytinyağını bu kadar gözde yapan sadece lezzeti mi? Gelin sağlık yararlarına birlikte göz atalım.

Zeytinyağının en bilinen faydalarından biri düşük doymuş yağ oranına sahip olmasıdır. Zeytinyağındaki yağların %85’ini tekli doymamış yağlar (çoğunluğu oleik asit veya omega-9) ile yaklaşık ’ini doymuş yağlar oluşturur.

Monell Chemical Senses Center bilim adamlarına göre, sızma zeytinyağında bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasal, steroid olmayan bir anti-inflamatuar ajandır. Araştırmacılar tarafından oleokantal enzim olarak adlandırılan bileşik, ibuprofen tarafından paylaşılan bir farmakolojik etki olan siklooksijenaz enzimlerinin aktivitesini inhibe eder. Bulgu önemlidir çünkü inflamasyonun giderek çeşitli kronik hastalıklarda önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır.

LDL olarak bilinen kötü kolesterol seviyeleri, kalp hastalıklarının önemli itici gücünü oluşturmaktadır. HDL ise iyi kolesterol olarak bilinmektedir. Zeytinyağında yüksek oranda bulunan oleik asit, kötü kolesterolün düşürülmesine ve iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olmaktadır.

Bitki bazlı gıdalar açısından zengin olan Akdeniz diyeti, daha düşük bunama insidansı dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilidir. Temple Üniversitesi'ndeki Lewis Katz Tıp Okulu'ndaki araştırmacılar, bilişsel gerilemeye karşı koruyan belirli bir bileşen belirlediler: Akdeniz diyetinin önemli bir bileşeni olan sızma zeytinyağı. Annals of Clinical and Translational Neurology'de 21 Haziran'da çevrimiçi olarak yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar sızma zeytinyağı tüketiminin hafızayı ve öğrenme yeteneğini koruduğunu ve beyindeki amiloid-beta plaklarının ve nörofibriler yumakların oluşumunu azalttığını gösteriyor.

Günlük beslenmenize porsiyon kontrolü sağlayarak zeytinyağı eklemeyi unutmayın. Sağlıklı günler dilerim.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.