SON DAKİKA
Hava Durumu

ZENCEFİL

Yazının Giriş Tarihi: 19.10.2022 09:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.10.2022 09:57

Latince adı zingiber officinale, dünyada ortak ismi ginger olan zencefil, yeşil-mor çiçekleri bulunan Asya, Hindistan ve Arabistan’da tedavi amaçlı kullanılan, aromatik yağ açısından zengin, tropikal bir kök bitkisidir.

Zencefil olarak bilinen Zingiber officinale Roscoe'nun rizomları önemli bir mutfak baharatıdır ve aynı zamanda sayısız sağlık yararına sahiptir. Gingeroller, zencefilin rizomlarında bulunan başlıca keskin kokulu bileşiklerdir ve insan sağlığına ve beslenmesine katkılarıyla ünlüdür. Rizomlar antik çağlardan beri artrit, romatizma, burkulmalar, kas ağrıları, ağrılar, boğaz ağrıları, kramplar, hipertansiyon, bunama, ateş, bulaşıcı hastalıklar, nezle, sinir hastalıkları, diş eti iltihabı, diş ağrısı tedavisinde çeşitli geleneksel tıp sistemlerinde kullanılmıştır

Taze zencefil, B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez ve lif açısından yüksek besin değerlerine sahiptir. Günümüzde zencefil kökleri yaygın olarak mide kaynaklı sindirim problemlerinin tedavi edilmesinde kullanılır. Ayrıca seyahat sırasında gelişen, hamilelik döneminde oluşan mide bulantısı, kusma şikayetlerinin önlenmesi için kullanılır.

Kullanımı konusunda ise dikkat etmenizi istediğim birkaç nokta mevcut. 2 yaşın altındaki çocukların zencefil tüketmeleri önerilmez. Genelde yetişkinlerde de zencefil tüketiminin günlük 4 gramı geçmemesi gerekir. Eğer zencefil kökü toz olarak tüketilecekse 0,2-1 gramı geçmemesi önerilir.

Bitkilerin içeriğindeki bileşenler, diğer bitkilerle veya ilaçlarla etkileşerek zararlı yan etkiler oluşturabilirler. Bu nedenle bu gibi ürünler uzman gözetiminde tüketilmelidir. Kan sulandırıcı ilaç alan bireylerde önlem olarak zencefil kullanılmaması önerilir. Sağlıklı günler dilerim.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.