SON DAKİKA
Hava Durumu

YORGUNLUĞUNUZU AZALTACAK 5 BESLENME ÖNERİSİ (12.01.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 12.01.2022 08:06

1.Mevsiminde sebze ve meyve tüketin.

Meyveler ve sebzeler kronik hastalıkların gelişme riskini azaltmak için temel beslenmenin ötesinde arzu edilen sağlık yararları sağlayabilen biyoaktif fitokimyasallar açısından zengindir. Flavonoidler, fenolik asitler ve karotenoidler taze sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunur. Taze sebze ve meyveler, B, C, K vitaminleri gibi vitaminlerin ve kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi minerallerin yanı sıra diyet liflerinin yüksek besin içeriği nedeniyle insan beslenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sebze ve meyve tüketiminde çeşitlilik sağlamayı unutmayın.

2.Tam tahıl tüketimini arttırın.

Dünyadaki çoğu diyette önemli rolleri nedeniyle, tahıl tüketiminin ve özellikle tam tahılların sağlık üzerindeki etkilerine ilgi artmaktadır. Tam tahıl alımı, tip 2 diyabet,  koroner kalp hastalığıve obezite riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Kepekli tahıllar, öğütme işlemi sırasında tohum ve kepeği alınan rafine tahılların aksine endosperm, tohum ve kepek içerir. Tam tahıllar iyi lif kaynaklarıdır. Aynı zamanda B vitaminleri ve demir, magnezyum, çinko gibi bazı önemli mineralleri de içerir.

3.İşlenmiş besinlerden uzak durun.

Paketli ve işlenmiş ürünler ile ilgili problem şeker, tuz ve yağ ile doldurulmuş olmalarıdır.  Yüksek şeker içerikli ürünler size kısa süreli enerji sağlasa da, hızlı kan şekeri dalgalanmaları eskisinden de yorgun hissetmenize sebep olur. Koruyucular, katkı maddeleri, trans yağ ve sodyum içeriği yüksek işlenmiş ürünlere günlük beslenme rutininizde yer vermemek daha zinde hissetmenize yardımcı olur.

4.Yağlı tohumları beslenme rutininize ekleyin.

Yağlı tohumlar barındırdıklarısağlıklı yağlar ve vitamin mineral içerikleriyle oldukça zengin besin bileşenlerine sahiptir. Yağ içeriği nedeniyle tokluk süresi uzundur. Kan şekerinin ani dalgalanmalarının önüne geçer. Bu özellikleri ile yağlı tohumlar gün içinde enerjinizin daha stabil kalmasını sağlar. Yağlı tohumları tüketirken tuzsuz tercih etmeye özen gösterin.

5.Balık ve deniz ürünleri tüketin.

Omega 3, vücut için büyük bir önem taşıyan doymamış yağ asitlerinden oluşur. Beyin ve vücut fonksiyonları için olumlu yönde etkisi bulunur. Sağlıklı yağlar ve kaliteli protein içeriğiyle beslenme rutininize mutlaka eklemeniz gereken bu besinler, sağlıklı beslenmenin temel taşlarındandır. İçerdikleri omega-3 yağ asitleri enerjinize destek sağlayacaktır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.