SON DAKİKA
Hava Durumu

YEŞİL ÇAY (17.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 17.11.2021 09:08

Tüketimi gün geçtikçe artan yeşil çay, dünya çay tüketiminin yaklaşık %20’sini oluşturur. Camelliasinensis bitkisinden elde eden yeşil çay, bitkinin hasat edilen yapraklarının kavurma ile birlikte genellikle buhar uygulamasına maruz bırakılarak kurutulmasıyla üretilir. Aynı bitkiden elde edilen siyah çay üretiminde yapraklar yavaş yavaş kurutulur. Bu sırada yapraklar oksijenle tepkimeye girer. Yeşil çay ise yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulmasıyla elde edilir. Bu sayede yaprakların oksijenle tepkimeye girmesine izin verilmez.

Popüleritesi gittikçe büyüyen yeşil çayın sahip olduğu ünün arkasında sağlığa olan faydaları yatmaktadır. Günümüzde sık karşılaşılan birçok hastalığa karşı koruma özelliği bulunmaktadır. Özellikle vücutta inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olması bu koruyucu etkinin başında gelir. İnflamasyon önleyici etkisi, bünyesinde barındırdığı antioksidan bileşenlerden gelmektedir. Fenoller arasında yeşil çaya özgü olan ve bu güçlü olumlu etkilerin çoğundan sorumlu olan bileşen ise kateşinlerdir. Epigallokateşin gallat adlı kateşin türü yeşil çayda bol miktarda bulunur. Hücre hasarının önlenmesi başta olmak üzere kansere yol açan serbest radikallerin uzaklaştırılmasını sağlayarak hücrelerin kanserleşmesinin önüne geçer. Aynı zamanda kateşinlerinStreptococcus mutans'ın ağız florasındabüyümesini engellemede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu özelliğiyle yeşil çay tüketmek ya da gargara yapmak ağız kokusunun da azalmasına yardımcı olmaktadır. 

Gelelim kafein içeriğine… Kahve kadar olmasa da yeşil çay da kafein içerir. 230 ml yeşil çaydaki ortalama kafein miktarı yaklaşık 35 mg'dır(Bir fincan demlenmiş kahve yaklaşık 70-140 mg kafein veya ortalama 95 mg kafein içerir.). İdeal miktardaki kafein alımının bilişsel fonksiyonları ve koordinasyonu geliştirdiği bilinmektedir. Yeşil çay ayrıca dopaminseviyelerini artıran vestres seviyelerini azaltanL-theanine de içerir. Journal of ClinicalPsychiatry'de yayınlanan bir çalışma, L-theanine'in katılımcıların kaygı düzeylerini azalttığını göstermektedir. Aynı zamanda L-theanine’ninkan basıncını ve kalp atım hızını düşürmeye yardımcı olduğu da görülmektedir.

Yeşil çayın yağ yakımı üzerindeki etkisine değinecek olursak, yapılançalışmalarepigallokateşingallat içeriğinin,norepinefrin gibi bazı yağ yakıcı hormonların etkilerini artırarak bu sürece yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Ancak söz konusu olan etki oldukça küçüktür. Biz diyetisyenler tarafından profesyonelce hazırlanan; fizyolojinize ve yaşam tarzına uygun, dengeli, besleyici bir diyet programı olmadan yalnızca yeşil çay içerek yağ yakmanız pek de mümkün değildir.

Yeşil çay hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalara bakacak olursakönce fincana yeşil çay yapraklarını ekleyin. Kaynamaya yakın alınan 1 fincan suya yaklaşık 1 çay kaşığı yaprak yeterli olacaktır. Yaklaşık 2-3 dakika dinlenmeye bırakın (Bu süre 5 dakikadan fazla olmamalıdır.). Yeşil çayı ılık olarak tüketmenin daha fazla yarar sağladığını, kaynamış suyun kateşinlerin etkinliğini azaltabileceğini de göz ardı etmeyin.

Yeşil çayın olumlu etkilerini negatife çevirmemek için tüketimi günde en fazla 2 fincan ile sınırlandırmakta fayda vardır. Fakat herhangi bir kronik hastalığı bulunanlar, hamileler veya ilaç kullanan kişiler yeşil çay tüketimine başlamadan önce mutlaka hekimlerine danışmalıdır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.