SON DAKİKA
Hava Durumu

Vücut Ağırlığınızı Kontrol Altında Tutun

Yazının Giriş Tarihi: 10.08.2022 09:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.08.2022 09:57

Obezite günümüzde küresel bir salgın olarak kabul edilmektedir. Obezite klinik sonuçlarla ilişkili aşırı vücut yağ birikimidir. Obezitenin etiyolojisi hem kompleks hem de çok faktörlüdür. Bilinen kalıtsal hastalıkların birçoğunun temelinde klinik bir özellik olarak obezite vardır.

Özellikle bağışıklık sistemimizin değerinin anlaşıldığı bu günlerde obezite ve aşırı vücut yağının düşük bağışıklık ile ilgili olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Yapılan incelemeler, obezitenin birçok farklı tipte bağışıklık hücresi ve dokusunun azalmış işleviyle bağlantılı olduğu sonucuna varmıştır. Bunun ana açıklamalarından biri obez bireylerde görülen düşük dereceli kronik inflamasyondur. Yağ hücreleri tarafından tetiklenen inflamatuar yanıt, obez bireylerin neden kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi dejeneratif durumlar geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu da açıklar.

Bireyin aşırı yağ kazanmasında yatkınlığa neden olabilecek, bunun sonucunda eğer birey gerekli davranışları (yani yüksek enerjili diyet ve düşük fiziksel aktivite) teşvik eden bir çevrede yaşıyorsa şişmanlığa yol açabilecek, birkaç genin olabileceği en yaygın genetik neden olarak belirtilmektedir.

Vücut yağını azaltmak obezite ile mücadelede en etkili yollardan biridir. Ancak bu aşamada yağ kaybının sizin için gerekli olup olmadığını uzman eşliğinde yağ seviyenizi kontrol ettirerek belirlemeniz oldukça önemli olacaktır.

         Fazla kilolarınızdan sadece görüntünüz için değil sağlığınız için kurtulmayı hedefleyin.         Bir uzman eşliğinde beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirerek gereken değişiklikleri yapmaya gayret gösterin.         Kilolarınızdan kurtulmak için acele etmeyin. Hızlı ve ani kilo kaybı, yetersiz ve dengesiz beslenme listeleri size faydadan çok zarar getirebilir.         Diyet yaparken çevrenizdekilerin sizi kötü yönde etkilemesine izin vermeyin.         Kilo veremediğiniz zamanlarda diyeti bırakmayı düşünmeyin. Ağırlık yönetimi düz bir çizgi şeklinde ilerlemez. Zaman zaman inişler, çıkışlar ve duraklamalar olabileceğini kabullenin.         Fiziksel aktivitenizi de artırmaya çalışın. En iyi egzersiz yapılan egzersizdir. Kendinizi spor salonlarına kapatma zorunluluğu hissetmeyin. Sürdürülebilir ve sıkılmadan yapabileceğiniz bir egzersiz düzeni oluşturun.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.