SON DAKİKA
Hava Durumu

Vücudunuza İyi Bakın

Yazının Giriş Tarihi: 17.08.2022 10:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.08.2022 10:01

Makro ve mikro besin öğeleri açısından zengin bir beslenme planı bağışıklık sisteminizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Sebzeler, meyveler, yağlı tohumlar, baklagiller, kepekli tahıllar, balık ve sağlıklı yağların yanı sıra sert kabuklu yemişlerin ön planda olduğu sürdürülebilir beslenme sağlığınızı korumak ve desteklemek için oldukça doğru bir seçim olacaktır.

Özellikle bağışıklık sisteminin değerini anladığımız bu günlerde vücudumuza içeriden vereceğimiz her destek oldukça önemli bir konuma gelmiş durumda. Bağışıklığınızı artıracak sihirli bir besin olmasa da, sağlıklı bir yaşam tarzıyla bağışıklık sisteminizi kesinlikle destekleyebilirsiniz.

Sağlıklı bir beslenme planı yanında, düzenli fiziksel aktivite, yeterli uyku, stres yönetimi ve sağlıklı sosyal ilişkiler bağışıklık sistemi için gereklidir. Çalışmalar, beslenme ve bağışıklık arasında bir bağlantı olduğunu düşündürmektedir. Vücudumuzun bağışıklık hücreleri, istilaci enfeksiyonlara etkili bir şekilde yanıt verebilmek için (besinlerden) yeterli bir enerji kaynağına ihtiyaç duyar. Ayrıca, bağışıklık proteinleri üretmek için diyetimiz yoluyla iyi bir protein kaynağına, bağışıklık hücrelerimizin belirli bölümlerinin sentezi için yeterli minerallere (demir, çinko ve magnezyum gibi) ve viral enfeksiyonlara bağlı doku hasarını sınırlamak için antioksidan vitaminler (E ve C vitamini gibi) ihtiyacımız vardır.

Sürekli düşük dereceli inflamasyon, bağışıklık sistemini zayıflatabilir. İnflamasyon, vücudun bağışıklık tepkisi olarak açığa çıkan iltihaplanmadır. Düzenli olarak sebze, meyve, baklagiller, kepekli tahıllar, sert kabuklu yemişler (Kaju, ceviz, Brezilya cevizi gibi), yağlı tohumlar (kabak çekirdeği gibi), balık ve sağlıklı yağların alımını vurgulayan beslenme örüntüleri inflamasyonu azaltmada çok etkilidir. Herkese sağlıklı günler dilerim.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.