SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Vejetaryenler İçin Demir İçeren 10 Mükemmel Besin (25.05.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 25.05.2022 09:48

 Et tüketmemenin yanında ayrıca hayvanların ürettiği yumurtasütbal vb. ürünleri de tüketmemek veganlık olarak adlandırılır.  Vejetaryenlik ve veganlığın farkı; vejetaryenlikte bal ve kimine göre süt ile yumurta tüketilirken; veganlar, hiçbir hayvansal ürünü kullanmamaktadırlar. Bunlara istisnâ olarak süt ürünlerini kullanan lakto-vejetaryenlerle ilâveten yumurta da yiyen ovo-vejetaryenler vardır.

 

Bu beslenme tarzı bazen çeşitli sağlık risklerine yol açabilir. Bu sağlık risklerinin en dikkat çekeni demir eksikliğine bağlı sorunlardır (demir eksikliği anemisi gibi).  Kırmızı et ve deniz ürünleri demirin iyi hayvansal kaynakları olmasına rağmen birçok bitkisel besin de demir içerir.

 

İnsan metabolizmasında kullanılan, hem ve hem-olmayan olmak üzere iki çeşit demir vardır. Bazı sebzeler, kurubaklagiller ve diğer besinler "hem-olmayan demir" içerirler. Hayvansal kaynaklı besinler hem demir içerirler. Hem demirin emilimi ve biyoyararlılığı daha fazladır. Demir oranı yüksek olan bitkisel besinlere bir göz atalım.

Yeşil mercimek

Ispanak

Brüksel lahanası

Brokoli

Kaju

Soya fasulye

Nohut

Bitter çikolata

Tofu

Susam

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, 50 yaş üstü kadın ve tüm yetişkin erkeklerin günlük 8 mg demir alınmasını önerir. 19-50 yaş arası kadınlarda hedef günlük 18 mg'dır. Hamile kadınlarda ise 27 mg demirin günlük alınması önerilir. Vejetaryen ve vegan beslenen bireyler bu miktarın 1.8 katını almalıdır, çünkü hem-olmayan demirin emilimi hem demire göre daha düşüktür. Sağlıklı günler dilerim.