SON DAKİKA
Hava Durumu

Sürdürülebilir Beslenme (15.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 15.12.2021 08:50

Ne yazık ki mevcut durumda 820 milyondan fazla insan yetersiz yiyeceğe ve çok daha fazlası erken ölüm ve morbiditeye katkıda bulunan sağlıksız diyet modellerine sahip. Dahası küresel gıda üretimi; yerel ekosistemleri ve Dünya sisteminin istikrarını tehdit eden, insanların neden olduğu en büyük baskı haline gelmiş durumda. Her geçen gün artan dünya nüfusu beraberinde su ve besin ihtiyacını da getirirken doğal kaynaklar da hızla yok olmaktadır.

Gıda üretimindeki mevcut modeller; sera gazı salınımı, azot-fosfor kirliliği, biyolojik çeşitlilik kaybı, su kaynaklarının nitrat kirliliğine maruz kalması ve arazi kullanımı üzerindeki etkileri dolasıyla Dünya sistemi üzerinde olumsuzluklara ve iklim değişikliğine neden olmaktadır. Gıda sistemleri sağlıksızlık ve çevresel bozulmanın başlıca itici gücü olduğundan, diyetleri ve gıda üretimini toplu olarak dönüştürmek için küresel çabalara acilen ihtiyaç duyulmaktadır.

Tüm bu olumsuzlukların yanı sıra bilimsel hedeflerle birleştirilen bütüncül bir çerçeve, sürdürülebilir ve sağlıklı bir gıda dönüşümü için gerekli desteği sağlayabilir gibi görünmektedir. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve FAO öncülüğünde “Sürdürülebilir Beslenme ve Gıda Güvenliği” projesi başlatılmıştır. FAO sürdürülebilir beslenmeyi; besleyici, sağlıklı, ekosistemi koruyucu, ulaşılabilir, adil, ekonomik olarak erişilebilir, doğal kaynaklı yaşam biçimi olarak tanımlamaktadır.

Öte yandan 2050 yılına kadar tahmini nüfus artışının yaklaşık 10 milyara ulaşması beklenmektedir. Protein temelli, enerji açısından zengin diyetlere geçiş ve nüfus artışının, insanlar ve gezegen üzerindeki riskleri artıracağı ve bulaşıcı olmayan hastalıkların küresel yükünü daha da kötüleştireceği tahmin edilmektedir. Bu nedenle gelecekteki gıda güvenliği; gıda israfının azaltılmasına, daha sağlıklı ve daha az kaynağın kullanıldığı diyetlerin desteklenmesine bağlıdır.  Bu aşamada geçen haftaki yazımda da bahsettiğim Akdeniz diyeti; dengeli bir gıda tüketimi, daha az karbon salınımı, yoğun mekanize tarım ve sağlıklı gıda kalitesi konusunda  göz ardı edilemeyecek bir beslenme modelidir.

Peki, bizler sürdürülebilir beslenme adına neler yapabiliriz? Gelin bir göz atalım.

Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmeye özen gösterin.

Besinleri israf etmemeye dikkat edin. Sebze ve meyveleri mümkün olduğunca maksimum verimde kullanın.

Yerli üreticilerden alışveriş yapmaya, yerel besinleri tüketmeye özen gösterin.

Sürdürülebilir balıkçılık ile sezonunda avlanmış balıkları tercih edin.

Kırmızı et ve işlenmiş ürünlerin tüketim sıklığını azaltın.

Satın aldığınız besinleri doğru koşullarda muhafaza edin.

Tekrar kullanılabileceğiniz, çevreye zarar vermeyen, geri dönüştürülebilir materyalleri kullanmayı tercih edin.

Ambalaj, plastik, poşet kullanımını azaltın.

Yemek masanıza gelen tüm besinlerin nereden, nasıl geldiğini mutlaka düşünün ve sorgulayın. Gezegenimizle bedenimizin bir bütün olduğunu göz ardı etmeyin. Gezegenimizin sağlığı bizim sağlığımız demektedir. Sağlıkla kalın.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.