SON DAKİKA
Hava Durumu

STRESİNİZİ BESLENMEYLE YÖNETİN

Yazının Giriş Tarihi: 28.12.2022 09:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.12.2022 09:31

1. Karbonhidrat ve Protein Dengesi:

Serotonini gıdalardan doğrudan alamazsınız da beyninizde serotonine dönüştürülen bir amino asit olan triptofanı diyetle almanız mümkün. Triptofan, süt ve süt ürünleri, hindi, somon gibi protein içeren yiyeceklerde bulunur. Araştırmalar triptofan bakımından zengin yiyeceklerle birlikte karbonhidrat tüketmenin, daha fazla triptofanın beyninize girmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yani protein ve karbonhidratı dengeli bir şekilde tüketmeniz gerekiyor. Karbonhidratı hayatınızdan tamamen çıkarmak yerine miktarını, sıklığını ve türünü belirlemek sizin elinizde.

Kafein, beyaz ekmek, alkol, fazla işlenmiş gıdalar stres seviyenizi yükseltir. Beyaz un, kan şekerini direkt yükseltme etkisine sahip. Kan şekeriniz ani yükseldiğinde bu anksiyete ve depresyonu tetikleyecek enerji iniş çıkışlarına neden olabilir ve stres seviyenizi arttırabilir. 

Alkol tüketiminde dikkatli olmakta fayda var çünkü alkol tüketimi  endişe düzeyinizi arttırabilir hatta kronik alkolizm depresyona sebep olabilir.  Uyku bozuklukları da alkol tüketimiyle ilişkilidir ve stres düzeyinizin artmasına sebep olabilir.

Birçok çalışmada işlenmiş et, kızarmış yiyecekler, rafine tahıllar, şekerlemeler, hamur işleri ve yüksek yağlı süt ürünleri tüketimi  stresli ve depresif olma olasılığı ile pozitif biri ilişki içinde bulunmuş.

2. Egzersizin Gücü

Egzersiz yapmak, triptofanın kanınıza salınmasını tetikler.  Bu, beyninize daha fazla triptofanın ulaşması için ideal bir ortam yaratır. Serotoninin kış aylarında daha düşük, yaz aylarında ise yüksek olma eğilimindedir. Bu da mevsimlerle ilişkili duygusal ve zihinsel sağlık sorunları arasındaki bağlantıyı açıklar.

Güneş ışığının seratonin düzeylerinin artırılmasına yardımcı olduğu da bilinir. Bu potansiyel faydaları en üst düzeye çıkarmak için kendinize her gün dışarıda en az 10 - 15 dakika geçirmeyi hedefleyin ve egzersizin getirdiği serotonin artışını artırmak için fiziksel aktivitenizi dışarıda yapmaya özen gösterin.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.