SON DAKİKA
Hava Durumu

PİRİNÇ Mİ BULGUR MU?

Yazının Giriş Tarihi: 11.01.2023 09:36
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.01.2023 09:36

Pirinç pilavını sıcak sıcak, dumanı üzerindeyken yemeyi birçoğumuz seviyoruz. Ancak söz konusu pirinç olduğunda akıllarda çeşitli soru işaretleri oluşuyor. Birçok danışanımda beslenme sürecine başlar başlamaz ilk pirinçten vazgeçmek istiyor.  Konu fazla kilolar olunca günah keçisi seçmek çok kolay oluyor. Oysa obezitenin ve fazla kiloların sorumlusu tek bir besin olamaz. Önemli olan tüketim sıklığınız ve tükettiğiniz besinin porsiyonu.

Gelelim pirinç konusuna; eğer pilavı çok seviyorsanız, kilo verebilmek veya sağlıklı beslenmek için ömür boyu pirinci hayatınızdan çıkarmanıza gerek yok. Bazı günler elbette pirince yer verebilirsiniz, unutmayın denge var, yasak yok. Porsiyon ölçülerinin pirinç pilavında 2 yemek kaşığı, bulgur pilavı, makarna gibi tahıllarda 3 yemek kaşığı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

 Pirinç yerine bulgurun veya tam tahıl makarnanın hem kilo kaybı hem de sağlıklı beslenme açısından daha avantajlı olduğunu biliyoruz. Peki neden? Öncelikli sebeplerden biri, pirincin glisemik indeksinin bulgur ve tam tahıl makarnaya göre çok daha yüksek olması ve daha az lif içermesi. Glisemik indeks kavramını basitçe ifade etmem gerekirse; bir besinin kan şekerinizi yükseltme hızı olarak tanımlayabiliriz. Özellikle sıcak pirinç pilavı kan şekerinizi daha hızlı yükseltebilir ve daha hızlı acıkmanıza neden olabilir. Soğuk pirinç, yeni pişmiş pirince göre daha yüksek dirençli nişasta içeriğine sahip. Dirençli nişastayı vücudunuzun sindiremediği bir lif türü olarak tanımlayabiliriz.

Peki pirinç yerine ne tercih edebiliriz? Kepekli pirinç veya bulgur, beyaz pirince oranla daha fazla lif içerir, tok tutar ve kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur. Bu nedenle beslenme planınızda kepekli pirinç veya bulgura yer verebilirsiniz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.