SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Nedir Bu DASH Diyeti? (02.03.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 02.03.2022 09:27

Hipertansiyonu durdurmak için diyetsel yaklaşımlar olarak bilinen DASH (Dietary Approach to Stop Hypertension) diyeti, kan basıncını düşürmek için gerekli olan potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller, protein ile posadan zengin bir diyettir. Sebze ve meyveler, tam tahıllar, yağsız veya az yağlı süt ürünleri ile balık, tavuk gibi beyaz etler, kurubaklagiller ve sert kabuklu yemişler ile bitkisel sıvı yağların tercih edildiği bir örüntüden oluşur. Doymuş yağ ve şeker içeriği yüksek besinlerin tüketimi sınırlıdır. DASH diyeti ayrıca günlük sodyum alımının en fazla 2300 mg ile sınırlanmasını önerir.

DASH diyeti, kalp hastalığı ve inme vakalarında ana risk etmeni olan hipertansiyonun önlemesi ve tedavisinde etkin bir beslenme yaklaşımı sunar. Güncel bir araştırma, günlük sodyum alımının 1500 mg ile sınırlandığı, düşük sodyumlu DASH diyetinin, standart DASH diyetine nazaran kan basıncının düzenlenmesinde daha etkili olabileceğini gösteriyor. Bir başka çalışmada, diyabet hastalarında sekiz hafta süreyle uygulanan DASH diyetinin vücut ağırlığı, bel çevresi ve kolesterol seviyeleri olmak üzere kardiyometabolik risk etmenlerini azalttığı gösteriliyor.

İçeriği bakımından meyve, sebze ve süt ürünlerinden zengin iken kolesterol, doymuş ve toplam yağ miktarının kısıtlandığı bir diyet programıdır. Aynı zamanda bu diyet programında tam tahıllı ürünler, deniz ürünleri, kümes hayvanları, yağlı tohumların tercih edilmesi yağ, kırmızı et, şeker ve şekerli besinlerin ise daha az tüketilmesi önerilmektedir.

Aynı zamanda DASH diyetiyle azalan sodyum alımının kemik mineral yoğunluğunu iyileştirebileceği ve kemik kaybı ve kırık riskini azaltabileceği yapılan araştırmalarla desteklenmiş durumda. DASH diyetinin kemik sağlığı üzerindeki olumlu etkisinin diyetin kalsiyum, potasyum ve magnezyum mineralleri ile antioksidan etki gösteren çeşitli bileşenleri içermesinden kaynaklandığı belirtiliyor. Bu diyetin sağlık etkilerinin bilimsel olarak kanıtlandığı göz önüne alındığında, DASH diyetinin daha sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı için benimsenebilecek dengeli bir beslenme planı olduğu söylenebilir.

Sağlıklı günler dilerim.