SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Neden Sürekli Aç Hissediyorsunuz? (06.04.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 06.04.2022 09:28

Makro besin ögelerinin her birine farklı nedenlerden dolayı ihtiyaç duyuyoruz. Protein, yağ ve karbonhidratların her birinin tokluk mekanizması üzerindeki etkileri farklı. Karbonhidratlar hızlı enerji sağlamak için mükemmel bir tercihtir. Protein, yağ ve lif ise bu enerjiyi sürdürmek için önemlidir. Doymak için karbonhidratlara yönelmek yerine protein ve yağlara bir göz atın.

Yemek yerken televizyondan veya telefondan bir şeyler izlemek ne yediğinizi ve ne kadar yediğinizi anlamınıza engel olur. Yemek yerken dış etmenlere değil, tabağınıza odaklanmaya çalışın. Fark ettiğinizden çok daha önce doyuyor olabilirsiniz.

Gün içinde çok yoğun çalışıyor ve öğünlerinize yeterli özeni göstermiyor olabilirsiniz. Harcadığınız enerjiden daha az ve düzensiz saatlerde kalori alıyorsanız, bedeniniz yorgun düşüyor olabilir. Yorgun ve bitkin düşen bir vücut basit karbonhidratlara yönelir. Düzenli ve yeterli makro besin ögesi içeren dengeli öğünler yapmaya özen gösterin.

Hormonal dengesizlikler aç hissetmenize neden olabilir. Özellikle kortizon stres durumunda artan bir hormondur. Bu hormon daha fazla yemenizi tetikler. Stresinizi kontrol altında tutun.

Gün içinde yeterli su tüketiyor musunuz? Aç hissettiğinizde 1 bardak su için. Aç değil susuz olabilirsiniz.

Uyku hijyeninize özen gösterin. Yetersiz uyku vücudunuzun bitkin düşmesine neden olacaktır. Bu durum açlık hissinizi ve kalitesiz kaynaklardan enerji alma isteğinizi artıracaktır.