SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

KURKUMİN (13.04.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 13.04.2022 09:56

 Hindistan’da binlerce yıldır baharat ve şifalı ot olarak kullanılmaktadır. Hint safranı olarak da adlandırılan bu bitki, Güney Asya temelli olup tüm dünyaya da buradan yayılmıştır. Safran kökü, içerisinde bulunan kurkumin adlı bileşen sayesinde sağlık üzerinde çok önemli olumlu etkilere sahiptir. Zerdeçal; mutfaktan bilime eşsiz bir hediyedir.

Zerdeçal, güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip bir “kurkumin” adlı bileşiği içerir.

Kronik iltihaplanma, birçok yaygın hastalığa katkıda bulunur. Kurkumin, iltihaplanmada önemli rol oynadığı bilinen birçok molekülü baskılayabilir.

Kurkumin, güçlü antioksidan etkilere sahiptir. Serbest radikalleri kendi başına etkisiz hale getirir, aynı zamanda vücudunuzun kendi antioksidan enzimlerini de uyarır.

Aynı zamanda kalp hastalığında rol oynadığı bilinen çeşitli faktörler üzerinde faydalı etkilere sahiptir. 

Kurkumin, moleküler düzeyde kanseri önlemeye ve hatta tedavi etmeye yardımcı olabilecek birkaç değişikliğe yol açar.

Kurkumin, kan-beyin bariyerini geçebilir ve Alzheimer hastalığının patolojik sürecinde olumlu etkilere yol açtığı gösterilmiştir.

Artrit, eklem iltihabı ile karakterize yaygın bir hastalıktır. Birçok çalışma, kurkuminin artrit semptomlarının tedavisine yardımcı olabileceğini ve bazı durumlarda anti-inflamatuar ilaçlardan daha etkili olduğunu göstermektedir.

Zerdeçal içinde bulunan kurkumin bağırsaklardan çok zor emilir. Bu nedenle optimize edilmiş kurkumin takviyeleri daha etkilidir. Ancak, zerdeçalı baharat olarak her türlü yemeğinizde kullanmanızı tavsiye ederim. Yararlılığını artırmak için karabiber ve zeytinyağı ile birlikte tüketebilirsiniz. Düzenli ilaç kullanıyorsanız, kurkumin kullanmadan önce hekiminize başvurun. Sağlıklı günler dilerim.