SON DAKİKA
Hava Durumu

  KOLESTEROL-2 (08.06.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 08.06.2022 09:42
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.06.2022 09:42

Geçen hafta kolesterol konusuna giriş yapmıştık. Hadi gelin bugün kolesterol ve beslenme ilişkisine göz atalım. Öncelikle ideal ağırlıkta değilseniz tavsiye edeceğim ilk adım sizin için ideal ve sağlıklı olan ağırlığa ve yağ oranına inmek için bir beslenme uzmanından destek almanız olacaktır.

Yüksek kilolu kişilerde ağırlık denetimi genel olarak kan değerlerini özellikle kolesterolü istenen seviyelere çekmekte oldukça etkili bir adım olacaktır. Kilo vermeyi düşünmüyorsanız ya da fazla kilonuz yoksa kilo kaybından bağımsız beslenme konusunda yapabileceğiniz ufak ama efektif değişiklikler şu şekilde:

 Lif alımını arttırma; başta sebze, meyve olmak üzere, kurubaklagil, tam tahıl gibi liften zengin besin tüketimini arttırmak.

 Doymuş yağ tüketimini azaltmak; özellikle de et, tavuk gibi hayvansal kaynaklardan gelen yağ alımını azaltmak ve bu tarz besinlerde daha az yağlı taraflardan tercih etmek.

 Omega-3 alımını arttırmak; balık tüketimini arttırmak veya balık tüketmekten hoşlanmıyorsak takviye olarak balık yağı tüketmek, mümkün değilse de bitkisel omega-3'ten zengin çiğ kuruyemiş, keten tohumu vb. tohum çekirdek tüketimini arttırmak.

Şu aşamada ufak bir not geçmek isterim. Bitkisel omega-3 kaynakları vücutta çok az bir verimle kullanılır. Yani biyoyararlılığı azdır. O yüzden mümkünse hayvansal omega-3 tercih edin.

 Genel olarak paketli ürün tüketimini azaltmak, işlenmiş karbonhidrat, yağ ve kalori yoğunluğundan zengin besinleri mümkün olduğunca azaltmak.

Bu tavsiyeler toplumun geneli için geçerlidir. Kişide ailesel hiperkolesterolemi (genetik yüksek kolesterol) vb. bir durum olmadığı sürece yumurta, karides vb. kolesterolden zengin besinleri azaltmaya ya da kesmeye gerek yoktur. Yiyecek yoluyla giren kolesterolün toplumun çoğunluğu için kandaki kolesterol seviyeleri üzerinde etkisiz olduğu biliniyor.

Doymuş yağ tüketimi, lif tüketimi, hareket gibi faktörler ana olarak çoğu kişi için kolesterolü kontrol altına alacak etmenlerdir. Kişide ailesel hiperkolesterolemi vb. bir durum varsa o zaman beslenmeye spesifik olarak biraz daha detaylı bakılması gerekmektedir. Herkese sağlıklı günler dilerim.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.