SON DAKİKA
Hava Durumu

KOLAJEN (11.05.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 11.05.2022 09:13

Kolajen; deri, kemik, kıkırdak ve tendon gibi farklı bağ dokularda bulunan ve memelilerde tüm proteinin yaklaşık %30’unu içeren bir proteindir. Aslında vücudumuz, ihtiyacı olan kolajeni üretebilmektedir. Fakat, özellikle 30 yaş sonrasında kolajen üretimi yılda yaklaşık %1-2 oranında azalmaktadır. 40 yaşına gelindiğinde ise üretimde %10-20 azalma görülmektedir. Gelelim kolajen türlerine… Kolajen ailesinin 28 üyesi vardır. En çok bilinen 3 tipi bulunmaktadır.

Tip; I kemik, deri, bağlar, tendonlar ve gözün beyazında,

Tip II; kıkırdakta,

Tip III; kemik iliği ve lenfte bulunmaktadır.

Genetik faktörler, hücre metabolizmamız, hormonlar ve metabolik olaylar bireyin yaşlanma sürecinde kendi elinde olmayan mekanizmalardan kaynaklı yaşlanma sürecini hızlandırabilmektedir. Fakat cilt yaşlanmasını en hızlı etkileyen en önemli faktör devamlı güneş ışığına maruziyettir. Çevre kirliliği, radyasyon, kimyasallar ve toksinler öncelikte yüzde daha sonra ise el bölgelerinde başlayan cilt yaşlanmasına neden olur.


Kolajen, hayvansal besinlerin bağ dokularında bol miktarda bulunur. Bu yüzden kas veya başka bir bağ dokusu içeren etlerde kolajen bulunur. Et, tavuk ve kemik sularında da kolajen mevcuttur. 
Balık, yumurta akı, jelatin ve yosun da iyi kolajen kaynaklarındandır. Balık kolajeninin cilt elastikiyetinde belirgin bir iyileşme sağladığı görülmektedir.

Kolajenin 20'li yaşlardan itibaren vücutta sentezlenmesi azaldığından, sigara ve alkol kullananlar, sık güneşlenenler, yeterli oksijen alamayanlar mutlaka kolajen desteği hakkında hekimlerinden bilgi almalıdırlar.
Sağlıklı günler dilerim.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.