SON DAKİKA
Hava Durumu

KÖK SEBZELER

Yazının Giriş Tarihi: 12.10.2022 10:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.10.2022 11:22

Kök sebzeler, yumru ve kazık köklerden oluşan bitkilerdir. Kök sebzelerin, düşük yağ ve yüksek posa içeriklerine bağlı olarak sindirimi kolaylaştırdığı, kalp hastalıklarına ve birçok kanser türüne karşı koruyucu olduğu bilinir. Diyetteki posa, ayrıca diyabeti olan ve kilo kontrolü sağlamaya çalışan bireylerin kan şekerini dengeleyici özelliğiyle tokluk hissinin artması açısından son derece önemlidir.

Kök sebzelerden turp ve şalgam, özellikle C vitamini açısından zengin olup, demir minerali emiliminin artırılmasını sağlar. Pancar, yaban havucu, şalgam; DNA ve RNA oluşumunda önemli olan, anne karnındaki bebekte nöral tüp defekti oluşum riskini azaltan folatın önemli kaynaklarıdır.

Kök sebzeler dünyanın en iyi karotenoid antioksidan ve vitamin A ve C kaynaklarından biridir. Aktif A vitamini öncülüğünü yapan beta-karoten, tatlı patates, havuç, pancar ve diğer kök sebzelerde yüksek miktarlarda bulunur ve iltihaplanmayı düşürmek, göz ve cildi sağlığını korumak ve serbest radikal hasarını önlemek için çok önemlidir. Hem A vitamini hem de C vitamini içeren gıdalar, kanser rahatsızlığı gibi kronik hastalıkların çoğunun kökeni olan inflamasyonu azaltarak bağışıklık sistemine fayda sağlar.

Sebzelerin pişirilmesi ile A vitamini daha iyi emilmektedir. Kök sebzelerden birçoğu özellikle kereviz, yaban havucu ve şalgamın potasyum içeriği, tuzun kan basıncı üzerindeki olumsuz etkisini azaltır. Ayrıca böbrek taşları ve olası kemik mineral kaybına da engel olurlar. Turp, şalgam içerdikleri kükürtlü bitkisel bileşiklere bağlı olarak, sistemini hücrelerde antioksidan cevabı güçlendirerek serbest radikallere karşı bizlere destek sağlarlar.

Özellikle taze, sert, solmamış ve büzüşmemiş olanların seçilmesi gereklidir. Daha iri olan kök sebzeler genellikle daha lifli olanlardır. Kök sebzeler, satın alınmasının ardından yeşil yaprakları kesilip, havası alınmış plastik bir kap içerisinde 4 gün ile 1 haftaya (kereviz, maydanoz kökü, turp), 2 haftaya (havuç, şalgam) veya 3 haftaya kadar (pancar) buzdolabında saklanabilir.

Her mevsim bulunabilen kök sebzeleri, sadece taze olarak değil, konserve veya dondurulmuş olarak, tabakta görselliği sağlamak ve lezzeti artırmak açısından kullanmak mümkündür. Sofralarımızda beslenmemize farklı renkler katmak, damak zevkimizi artırmak, sağlıklı beslenmede çeşitlilik sağlamak açısından evimizden kök sebzeleri eksik etmeyelim.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.