SON DAKİKA
Hava Durumu

Karaciğerinize İyi Bakın (22.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 22.12.2021 09:56

Daha önceki çalışmalar, tip 2 diyabet, obezite ve ileri yaş varlığının karaciğer yağlanması ve ileri doku hasarı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Yetişkinlerin yanı sıra yağlı karaciğeri olan çocuklarda da anormal glikoz ve lipit metabolizması görülebilir. Bu nedenle, karaciğer yağlanması metabolik sendromun önemli bir bileşeni olarak kabul edilmektedir.

Karaciğer yağlanmasının temel sorunu aşırı beslenmedir. Yüksek yağ, düşük lif ve karbonhidrat açısından zengin diyetler karaciğer yağlanması riski ile ilişkili bulunmuştur. Bu nedenle, teşhisinden sonra ilk olarak aşırı beslenme ve vücut ağırlığının kontrolüne odaklanılmalıdır. Fazla kilolu (BKI 25-30 kg/m2) ve obez (BKI > 30 kg/m2) bireyler için kilo kaybı (1 kg/hafta)  önerilir. Üstesinden gelmek için diyetteki değişikliklerin (kilo kaybı eşlik etmeden) tek başına yeterli olabileceği olası görünmemektedir. Bununla birlikte, hızlı ve kontrolsüz kilo kaybının zararlı olduğunu ve hatta tabloyu kötüleştirebileceğini de belirtmek isterim.

Sağlıklı beslenmeye, gerektiğinde kilo vermeye ve düzenli egzersize odaklanan yaşam tarzı değişikliği, yetişkinlerde ve çocuklarda tedavinin temel taşı olmaya devam etmektedir. Sağlıklı gıda seçenekleri tavsiye edilirken, Akdeniz diyetinin batı diyetine iyi bir alternatif olduğu da göz ardı edilmemelidir.

Bu aşamada dengeli, yeterli makro ve mikro besin ögelerinin alımı kadar, hangi kaynaklardan aldığımız da önemli. Karbonhidrat kaynaklarımız basit karbonhidrattan uzak, kompleks yapıda olmalı. Yüksek lif içeriği kan yağlarımızı düşürmemiz açısından oldukça önemli. Unutmayalım ki çözünmeyen lifler tokluğu destekler. Çözünebilir lifler ise mide boşalmasını, glikoz ve kolesterol emilimini yavaşlatır. Yulaf gibi kaynaklardan elde edilen çözünür lifler kan yağları seviyelerini düşürür.  Dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktada fruktoz tüketimidir. Fruktozla zenginleştirilmiş alkolsüz içecekler, sentetik olarak besinlere eklenmiş fruktoz insülin direncini tetikleyebilir ve karaciğer yağlanması gelişimini destekleyebilir.

Özetleyecek olursam, olumlu yaşam tarzı değişiklikleri ve ılımlı ağırlık kaybı, fiziksel aktivitenin arttırılması karaciğer yağlanması üzerinde pozitif etki sağlayacaktır. Özellikle bel çevresi yağlanması probleminiz varsa gerekli tetkikleri yaptırmayı unutmayın. Sağlıkla kalın.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.