SON DAKİKA
Hava Durumu

Kaliteli Protein: Yumurta

Yazının Giriş Tarihi: 05.03.2023 10:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.03.2023 10:30

Yumurta doğada bazı hayvanların üreme sürecinde embriyonun gelişmesi ve korunması için bir alan oluşturan, aynı zamanda embriyoyu besleyici bileşenleri de içeriğinde bulunduran yapıdır. Bu bağlamda tavuğun üreme sürecinin bir parçası olan yumurta, insanlar için ise besleyici ve lezzetli bir besin alternatifini oluşturur.

Yumurta, altı gram protein içeriği ile kaliteli protein dendiğinde akla ilk gelmesi gereken besinlerden. Aynı zamanda sizin için önemli olan aminoasitleri de içeriyor, bu sayede vücudunuz proteinden tam olarak yararlanabiliyor. Diyetlerde vazgeçilmez olmasının en büyük sebeplerinden biri ise tok tutması.

Journal of the American College of Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada öğüne yumurta eklenmesi tokluk hissini arttırarak 36 saat boyunca daha az enerji alımı ile ilişkili bulunmuş.

Yeterli protein alımının kilo kontrolünde ve kas kütlesini arttırmada rolü olduğunu gösteren bir çok çalışmanın yanı sıra,  bazı çalışmalar kan basıncını dengelemeye ve kemik sağlığını optimize etmeye yardımcı olabileceği de söylüyor.

Yumurtanın sağlığa olan faydalarından biraz daha bahsedelim istiyorum. D vitamini, B12, fosfor, selenyum gibi önemli vitamin ve minerallerinin dışında göz sağlığınızda rol oynayan lutein ve zeaksantin içerdiğini biliyor musunuz?  Bu ikili retina tabakasında bulunan güçlü antioksidanlardan. Araştırmalar, bu antioksidanları içeren besinlerin yeterli miktarda tüketilmesinin, yaygın görülen göz hastalıklarından katarakt riskini önemli ölçüde azaltabileceğini gösteriyor. Yumurta sarısı, hem luteini hem de zeaksantini içeriyor.

Yumurta Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aldığınız yumurtada TR kodundan önceki rakamlar size şunları söylüyor:
0: Organik tavuk
1: Gezen tavuk
2: Kümeste özgür tavuk
3: Kafes tavuğu
Bu dört çeşit yumurta içinde sadece 0 kodlu olan yumurtanın organik şekilde üretildiği, tavuğa verilen yemin organik ve hormon uygulanmadığı biliniyor. Diğerlerindeyse GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yok.

Sağlıklı günler dilerim.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.