SON DAKİKA
Hava Durumu

İşlenmiş Gıdalar Vücudumuzu Nasıl Etkiler? (27.04.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 27.04.2022 10:05

 Diyetle ilişkili ölümlere en çok katkıda bulunanlar kardiyovasküler hastalık, kanser ve tip 2 diyabettir. Ölümcül olmayan kronik durumlardan engelliliğe katkıda bulunanlar arasında astım, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları ve akıl sağlığı bozuklukları yer alır.

İlgili diyet risk faktörleri arasında belirli besin maddeleri, gıdalar ve diyet modeli maruziyetleri yer alır. Besin maddesi maruziyetleri arasında yüksek miktarlarda sodyum, doymuş yağ, trans yağ ve ilave şeker bulunur. Besin tüketimine bakıldığında ise düşük miktarlarda tam tahıl, meyve, sebze, yağlı tohum ve balık; yüksek miktarlarda ise kırmızı et, işlenmiş et, patates cipsi ve şekerli içecekler bulunmaktadır.

Birçok fast-food yiyecek ve gazlı içecek, çok az veya hiç lif içermeyen karbonhidratlarla yüklüdür. Sık sık yüksek miktarda karbonhidratlı yiyecekleri yemek, kan şekerinizde tekrar tekrar ani artışlara neden olabilir. Zamanla, vücudunuzun normal insülin yanıtının azalmasına neden olabilir. Bu durum, insülin direnci geliştirmenize sebebiyet verebilir. İnsülin direnci ise tip 2 diyabete yakalanmadan önceki son çağrıdır.

Fast food yiyecekler trans yağ asitleri ile yüklüdür. Trans yağlar kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiler.

Çok fazla miktarda sodyum (tuz) içerdiklerinden, ödem ve şişliklere, kalp ve damar sağlığında olumsuzluklara neden olurlar.

Aşırı fast-food tüketimi, obezite riskini arttırdığından, artan vücut ağırlığı kalp ve akciğerlerinize baskı uygular, nefes darlığına neden olabilir.

Aşırı yağlı ve tuzlu olmanın yanında, yetersiz besin öğeleri akne, saç dökülmesi ve cilt sorunlarına neden olabilir.

Sağlıklı beslenmeye bağlı kalmak, zaman zaman yapılan beslenme hatalarını dengeler. Ancak, beslenme hatalarının alışkanlık haline gelmesi sağlığınız için risk oluşturmaya başlar. Sağlıklı beslenme, bedeninize ve ruhunuza yapacağınız en iyi yatırımlardandır. Sağlıklı günler dilerim.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.