SON DAKİKA
Hava Durumu

GÜNLERDEN ÇİLEK (18.05.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 18.05.2022 10:18

 Ben de lezzeti kadar zengin besin öğesi içeriğinden de sizlere bahsetmek istedim. Çilek, vitaminler ve mineraller gibi çok çeşitli besleyici bileşiklerin yanı sıra flavonoidler, antosiyaninler ve fenolik asitler gibi biyoaktif bileşiklerin zengin bir kaynağıdır. Bu bileşiklerin tümü, insan sağlığının geliştirilmesi ve hastalıkların önlenmesi üzerinde ciddi olumlu etki gösterir. Çilek fenolikleri esas olarak anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri ile bilinir.

Sebze ve meyvelerden zengin bir diyetin insan sağlığı üzerindeki faydası geniş çapta kabul görmüştür. Polifenollerin kanser, kardiyovasküler hastalıklar, tip II diyabet, obezite ve nörodejeneratif hastalıklar ve inflamasyon gibi oksidatif stres kaynaklı patolojilerle ilgili en yaygın hastalıklara karşı sağlık etkileri oldukça değerlidir. Dengeli ve yeterli miktarda meyve ve sebze alımı, çeşitli dejeneratif hastalıkların insidansı ile ters orantılıdır. 

Ayrıca çilek diş eti sağlığı için faydalıdır. Diş etlerini güçlendirir. Ağız kokusunun azalmasına yardımcı olur. Güçlü antioksidan içeriği sebebiyle tüketimi ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Sindirim sisteminin düzene girmesine ve daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Cilt sağlığı üzerinde olumlu etkiler vardır. Cildi nemlendirerek temizlemeye yardımcı olur.

 

Hadi gelin bu hafta sıcak günlerde içinizi ferahlatacak çilekli güzel bir smoothie hazırlayalım. Yapmanız gereken tek şey aşağıda yazan malzemeleri blenderize etmek.

 

Malzemeler

5-6 olgun donmuş çilek

½  su bardağı kefir

½ su bardağı su

½ orta boy donmuş muz

1 tatlı kaşığı chia tohumu

İçerisine isterseniz buz küpleri ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.