SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Güçlü Saçlar İçin Nasıl Beslenmeliyiz? (19.01.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 19.01.2022 09:46

İnsan kafa derisi yaklaşık 100.000 saç kökü içerir. Bunların %90'ı, sağlıklı saçların verimli bir şekilde üretilmesi için proteinler, vitaminler ve mineraller gibi temel elementlere ihtiyaç duyar. Vitaminler ve eser mineraller de dahil olmak üzere mikro ve makro besinler, bu nedenle diyetimizin çok önemli bileşenleridir. İnsanlar genellikle dermatolojik hastalıkları ve özellikle saç dökülmesini önlemek veya yönetmek için bir araç olarak vitamin, mineral takviyesi ve diyet hakkında bilgi alırlar. Saç dökülmesi, vitamin ve mineral takviyesi ile iyileştirilebilecek yaygın bir sorundur. Vitaminler ve mineraller normal hücre büyümesi ve işlevi için önemlidir ve eksik olduklarında saç dökülmesine sebep olabilirler. Takviye nispeten uygun fiyatlı ve kolay erişilebilir olsa da, saç dökülmesinin önlenmesinde hangi besinlerin yardımcı olduğunu bilmek önemlidir.

  • Meyveler saç büyümesini teşvik edebilecek vitamin, mineralleri ve antioksidanları içerirler. Örneği çilek C vitamini bakımından oldukça zengindir. C vitamini demir emilimine yardımcı olur ve kolajen üretimini uyarır.
  • Ceviz, badem gibi sert kabuklu yemişlerin hepsi E vitamini, B vitaminleri, çinko ve esansiyel yağ asitlerini içerirler. Bu muazzam içerik saç büyümesi dışında birçok sağlık yararına sahiptir.
  • Baklagiller, protein, demir, çinko ve biyotin kaynağıdır.
  • Avokado, saçın sağlıklı şekilde büyümesini sağlayabilecek olan E vitamini bakımından oldukça zengindir. Antioksidan bir vitamin olan E vitamini dışında saçlar için oldukça önemli olan yağ asitlerini de içerir. Antioksidanlar, reaktif oksijen türlerini nötralize edebilen ve oksidatif hasarı önleyen bileşiklerdir. E vitamini eksikliği nadirdir, ancak yağ emilim bozuklukları ile ortaya çıkabilir.
  • Uskumru, somon gibi balıklar omega-3 açısından zengindir. Omega-3 saç büyümesini ve yoğunluğu iyileştirmede oldukça etkilidir.
  • Yumurta saç büyümesi için oldukça kaliteli bir protein ve biyotin kaynağıdır.
  • Karides ve istiridye gibi deniz ürünleri en iyi çinko kaynaklarındandır. Protein sentezi ve hücre bölünmesinde önemli olan  çinko saç büyümesini ve onarımını destekler. Çinkonun biyoyararlanımı sebzelerde ete göre daha düşüktür.

Çoklu besin eksiklikleri saç dökülmesine neden olabilirken, bu tür eksikliklerin taranması öykü ve fizik muayene tarafından yönlendirilmelidir. Besin eksiklikleri genetik bozukluklar, tıbbi durumlar veya diyet uygulamaları nedeniyle ortaya çıkabilir. Beslenme eksikliği hem saç yapısını hem de saç büyümesini etkileyebilir. Takviyeler FDA tarafından düzenlenmediğinden, etkinliğini ve güvenliğini gözden geçirmek hekime ve tüketiciye kalmıştır.