SON DAKİKA
Hava Durumu

Güçlü Saçlar İçin Mutfağınıza Dikkat

Yazının Giriş Tarihi: 04.01.2023 09:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.01.2023 09:28

Sağlıklı saçlara giden yol sadece banyonuzdan değil aynı zamanda mutfağınızdan da geçiyor. Yıpranan, kuruyan, dökülen saçlarınızı yalnızca dışarıdan verdiğiniz destek ile kurtarmanız oldukça zorlu bir yöntem olacaktır. Saçlarınızı içeriden neyle beslediğiniz de bir o kadar önemli. Gelin saçlarınızı doğal yollarla nasıl güçlendirebilirsiniz bir göz atalım.

         Mükemmel bir protein kaynağı olan yumurta içinde 4 temel vitamin barındırır; çinko, selenyum, demir ve kükürt. Özellikle demir çok önemlidir. Çünkü saç köklerine oksijen taşıyan hücrelere yardım eder. Kadınlarda sıkça görülen demir eksiliği sonucu oluşan kansızlık saç kaybına neden olur.

         Yoğurdun içinde bulunan proteinler saç sağlığı ve oluşumu için faydalı proteinlerdir. Yoğurt ayrıca B5 vitamini ve D vitamini de içerir. Yoğurt gibi diğer süt ürünleri ve peynir çeşitleri de saç sağlığı için olumlu etkilere sahiptir. Yüksek yağ içeren ürünler yerine daha az yağlı ürünleri tercih etmeniz aldığınız günlük kalori miktarını kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

         Gözlere faydasının yanı sıra saç derisini koruyan A vitamini içeren havuç sağlıklı saç kökleri için tüketilebilir. Saç derisinin sağlıklı olması saçın uzaması, parlak ve dayanıklı olması açısından önemlidir. Gün içerisinde yemeklerde veya salatalarda düzenli olarak kullanmanız saç sağlığınıza fayda sağlayacaktır.

         Badem, fındık, kaju fıstığı ve ceviz saçlar için yararlı olan kuruyemiş çeşitleridir. Badem, saçların parlak, sağlıklı, nemli olmasını sağlar ve saç derisinin sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar. Aynı zamanda E vitamini yönünden zengin olan badem saçların koparak dökülmesini engellemeye ve saçların hızla uzamasına yardımcı olabilir.

         En kaliteli omega-3 kaynaklarından biri olan somon, sadece kalp sağlığını değil aynı zamanda saç sağlığını da destekliyor. Omega-3 yağ asitleri, saç derisinin elastikiyeti ve yumuşaklığı için önemlidir. Dolasıyla bu maddelerin eksikliği, mat görünümlü saçlara hatta saç dökülmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra somonda yüksek miktarda bulunan protein, demir, D ve B12 vitamini saç gücünü arttırır ve kırık oluşmasını engeller. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.