SON DAKİKA
Hava Durumu

Glutensiz Beslenme (16.02.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 16.02.2022 08:09

 Bu hafta glutensiz beslenme konusuna devam ediyoruz. Gelin hiçbir sağlık sorununuz yoksa ve glutensiz beslenmek istiyorsanız nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim.

Eğer glutensiz beslenmeyi yaşam tarzı olarak benimsemek istiyorsanız, sağlıklı bir beslenme planı ve yeterli lif alımını sağlamalısınız. Özellikle B grubu vitaminler, demir, çinko ve potasyum için taze sebze ve meyveler, sağlıklı bitkisel yağları beslenme rutininize eklemelisiniz.

Glutensiz beslenmede dikkat edilmez ise yetersiz lif alımı uzun dönemde bağırsak mikrobiyotanızın dengesinin bozulmasına neden olur. Çünkü birçok glutensiz ürün lif açısından fakirdir. Tam tahıl tüketiminden kaçınmak lif alımınızı azaltır. Bu durumun negatifliğini azaltmak için bakliyat tüketimini arttırabilirsiniz. Bağırsak sağlığınızı asla küçümsemeyin. Bağırsak mikrobiyotanızın durumu bağışıklık sisteminizden, ruhsal sağlığınıza kadar tüm vücudunuzu bütün olarak etkiler. Bağırsaklarınızın yanı sıra yetersiz lif alımı kardiyovasküler hastalıklar için de davetiye çıkarır. 2017 de yayınlanan bir çalışmada çölyak olmayan ve glutensiz diyet uygulayan bireylerin uzun vadede kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinin daha fazla olduğu bulundu.

Diğer önemli bir konu ise glutensiz ürünlerin çoğunda yağ, kalori ve şeker içeriğinin çok daha yüksek olmasıdır. Glutensiz beslenerek bedeninize iyi baktığınızı düşünürken, gluten içermiyor diye tükettiğiniz ürünler size daha çok zarar vermesin. Dikkat edin.

Eğer size bir hekim tarafından çölyak hastalığı, çölyak dışı gluten duyarlığı, buğday alerjisi, bağırsak geçirgenliği teşhisi konduysa glutensiz veya gluteni azaltılmış bir beslenme planı sizin için gerekli ve elzemdir. Nitekim yalnızca ağırlık kaybetmek veya sağlıklı olduğunu düşünerek glutensiz beslenmenin sağlık yararları konusunda yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Ancak yine de glutensiz beslenmek istiyorsanız yeterli lif, vitamin ve mineral aldığınızdan emin olarak, bir beslenme uzmanı tarafından dengeli ve dikkatli şekilde ayarlanmış bir beslenme planı ile ilerlemenin oldukça önemli olduğunu söylemekte fayda var.

Sağlıkla kalın.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.