SON DAKİKA
Hava Durumu

FARKINDALIKLI BESLENME (27.07.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 27.07.2022 10:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.07.2022 10:03

Farkındalıklı Beslenme, İngilizce adıyla Mindful Eating, günümüzde oldukça popüler olan ve biz diyetisyenlerin de sıklıkla önerdiği, sağlıklı bir beslenme biçimidir. Farkındalıklı beslenmede kalori veya karbonhidrat, yağ, protein gibi grupların sayımlarından ziyade ne yediğimizin ve nasıl yediğimizin önemi öne çıkmaktadır. Farkında olarak beslenme, bir besinin seçimi, hazırlanması, pişirilmesi, servisi ve tüketimi aşamalarının tümünü içerir. Özellikle farkında olarak beslenen bireyler tüm aşamaları doğru şekilde ve kendisi uyguladığında fiziksel doygunluğun yanında ruhsal ve zihinsel doygunluğa da ulaşmış olur. Bu tip beslenmede en önemli noktalar, besin tüketiminin biyolojik olarak gerçekten acıktığımızda ve dış etmenlerden olabildiğince uzak şekilde yapılmasıdır.

İlk olarak besin seçiminde mutlaka sağlıklı olan besinler tercih edilmelidir. Doğru besini doğru kaynaktan almak oldukça önemlidir. Örneğin yumurta seçerken yumurta üzerindeki kodun ‘0’ ile başlaması yumurtanın organik olduğunu, ‘1’ ile başlaması gezen tavuk yumurtası olduğunu gösterir. Özellikle bu yumurtaların alınması, seçimimizin sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Farkındalıklı beslenmede önemli olan sadece yumurta tüketmek değil, doğru kaynaktan doğru yumurtayı seçerek tüketmektir.

Hazırlanma aşamasında, tüketeceğimiz besinin doğru şekilde saklanmış, temizlenmiş, pişirme ve tüketime en uygun şekilde dilimlenmiş olması oldukça önemlidir. Pişirme aşamasında ise doğru ve sağlıklı yöntemlerin tercih edilmesi, özellikle kızartma ve kavurma yöntemleri yerine, fırınlama ve haşlama gibi yağsız pişirme yöntemlerinin seçilmesi gerekir.

Farkındalıklı Beslenmenin en önemli noktası tüketim aşamasıdır. Besini sadece tüketmiş olmak için değil, ona özel zaman ayırarak ve tüm dikkatimizi yiyeceğimiz besine vererek tüketmek, bu beslenme tipinin temelini oluşturur. Besini tüketirken mutlaka tüm duyu organlarını kullanmamız, besinin görüntüsünü, kokusunu, doku ve lezzetini tamamen hissetmemiz gerekir. Besin tüketimi anında bilgisayar, telefon, televizyon gibi dikkatimizi dağıtabilecek cihazlardan uzak durmamız tamamen odaklanarak yemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca besin tüketimi, gerçekten biyolojik olarak ihtiyacımız olduğunda sağlanmalıdır. Farkındalıklı beslenme, doğru zamanlarda beslenme ve yavaş yemeyi sağladığından sindirim ve tokluk hormonlarının da düzenli salgılanmasına bu sayede hem formda olmamıza hem de sindirim sistemi hastalıkları riskinin azalmasına destek olur.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.