SON DAKİKA
Hava Durumu

ETİKET OKUMA REHBERİ-2

Yazının Giriş Tarihi: 03.08.2022 10:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.08.2022 10:00

Her ne kadar sağlıklı beslenmede paketli gıdaların, işlenmiş gıdaların daha az tüketilmesi gerektiğini düşünsek ve savunsak da ambalajlı gıdalar hayatımızın büyük oranda içerisinde bulunuyor. Bu yüzden doğru besin seçiminin anahtarı olan etiket okumayı bilmemiz gerekli ve oldukça önemlidir. Bugün etiket okuma hakkında bilmemiz gerekenleri konuşalım.

İlk olarak bir ürünü elimize aldığımızda bakmamız gereken nokta ürünün son tüketim tarihi olmalı. Asla son tüketim tarihi geçmiş veya tüketime uygun zamanı kalmamış ürünleri tercih etmemeliyiz. Örneğin 4 veya 5 kiloluk alacağımız yoğurdun son tüketim tarihine 3 gün kaldıysa uygun bir tercih olmayabilir. Çünkü 3 gün içerisinde tüketilmesi kolay değildir. Tabii ki satın alacağımız her ürünün ambalajının bombe yapmamış, yırtılmamış veya deforme olmamış olması da ilk dikkat etmemiz kriterlerdendir.

Etiket kısmında ise sıkça atlanan ve dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ürünün net tanımlanmış adıdır. Örneğin görüntüsü birebir ayçiçek yağına benzeyen bazı yağ çeşitlerinin etiketinde bitkisel yağ karışımı yazdığını görebilirsiniz. Ya da görüntüsü kaşar peynirin çok benzeri bazı ürünlerin üzerinde eritme peynir karışımı yazdığını da mutlaka fark etmelisiniz.

Tabii ki sağlık açısından dikkat ettiğimiz en önemli kısımlardan biri de içindekiler kısmıdır. Burada bilmemiz gereken ilk nokta içindekilerde yazan tüm maddeler bulunma miktarı sırasıyla yazılır. Örneğin; içindekiler: Su, şeker, glikoz şurubu… diye devam eden bir üründe miktar olarak en fazla olan maddenin su, ardından şeker ve devamında da glikoz şurubu olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Bunun dışında yasal düzenleme gereği içindekiler kısmında katkı maddelerinin sadece E kodları yazılabileceğinden sağlık açısından uygun olmayan E kodlarını içeren ürünleri tercih etmemeliyiz. Örneğin sağlık açısından pek uygun olmayan monosodyum glutamat, E621 koduyla etikette yer alabilir. Bu konuda mutlaka dikkatli ve bilinçli olmalıyız. Bunun dışında etiketlerde yer alan gizli şeker ve tuz kaynaklarını da tanımamız gerekiyor.

Ayrıca etiketlerde bulunan kalori, karbonhidrat, protein, yağ, doymuş ve doymamış yağ, şeker, tuz ve lif gibi değerleri iyi değerlendirmemiz gerekir. Etikette verilen değerlerin çoğunlukla 100 g için veya 1 paket-porsiyon için olduğunu bilerek elimizdeki ürünün gramjıyla karşılaştırıp içeriği net olarak değerlendirebiliriz. Ayrıca ürün etiketinde karşılaştığımız light, azaltılmış, zengileştirilmiş, taze dondurulmuş, gluten içerir-içermez vb. terimlerin anlamlarını öğrenmemiz doğru besin seçimine yardımcı olacaktır. Örneğin light terimi gördüğümüz ürün, enerji bakımından %30 azaltılmış veya yağ bakımından %50 azaltılmış anlamına gelmektedir. Fakat light terimi ürünün şekersiz olduğunu ifade etmez. Kendimiz için en sağlıklı ve doğru ürünleri seçmemiz ancak etiket okuyarak mümkün olmaktadır. Mutlaka bu alışkanlığı kazanmalı ve çevremize kazandırmalıyız. Sağlıkla kalın...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.