SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

DOSTLARIMIZ: PROBİYOTİKLER (09.03.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 09.03.2022 08:26

 Bunlardan küçük bir kısmı güçlü mide asidi içinde ve güçlü sindirim enzimlerinin etkili olduğu sindirim sürecinde bile ölmezler. Kalın bağırsağımıza kadar canlı olarak ulaşırlar. Bu bakterilerin çoğunluğu zararsızdır. Bize fayda sağlarlar. Küçük bir kısmı ise hastalık sebebi olabilir. Bahsettiğimiz bakterilerin yalnızca minik bir kısmı test edilip, onaylanmıştır. Bu bakteriler de “probiyotik” olarak adlandırılır.

Probiyotikler bağırsak sağlığımızı koruyan; ishal, bağırsak hastalıkları veya bağışıklık sistemi gibi iyice araştırılmış alanlarda etkileri kanıtlanmış yararlı bakterilerdir. Antibiyotik alımı yüzünden bağırsak gribi veya ishal oluşumunda, ishalden kurtulma veya günde bire indirgeme konusunda oldukça yardımcı olurlar.

Alerij semptomlarını oldukça aza indirirler. Hazırda alerjisi olan veya nörodermiti olanlarda ise semptomları hafiflettiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Kanser ve inflamatuar hastalıklara karşı koruyucudurlar. Aynı zamanda büyük çoğunluğu bağırsaklarda salgılanan seratoninin de salgılanmasına katkıda bulunur. Yani işin özü probiyotikler bizlere mutlu bir bağırsak ve beden sunar.

Ayrıca yapılan güncel çalışmalar kilo verme mekanizmasında da etkili olduklarını göstermektedir. Tokluk hormonu olan GLP-1’in daha fazla salgılanmasını sağlamaktadırlar. Böylece iştah kontrolü konusunda bize küçümsenmeyecek derecede destek olurlar.

Peki probiyotikler ne tür özellikler taşımalıdır?

İnsan orijinli olmalı.

Bağırsak epiteline tutunabilmeli.

Saklama koşulları gibi çevresel faktörlere karşı dirençli olmalı.

Bağışıklık sistemine uyarıcı etkiyi yerinde ve yeterli düzeyde yapabilmeli.

Patojen olmamalı.

Mide sıvısına, sindirim enzimlerine karşı dirençli olmalı. Bağırsak floramıza canlı ulaşabilmeli.

Probiyotiklerin etkilerini görebilmek için düzenli kullanmak gerekmektedir. Sadece su ile tüketebileceğiniz kapsül formları ya da süt/yoğurt gibi besinlere ilave edebileceğiniz şase formları mevcuttur. Probiyotik almadan önce detaylı bir araştırma yapmanızı, hekiminize veya beslenme uzmanınıza danışmanınızı öneririm.

Sağlıkla kalın.