SON DAKİKA
Hava Durumu

DEĞERLİ HAZİNEMİZ: FINDIK

Yazının Giriş Tarihi: 19.02.2023 10:09
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.02.2023 10:09

Fındık, dünya çapında oldukça fazla üretilmesine rağmen, sağlık yararları açısından diğer bazı kabuklu yemiş türlerine göre daha az ilgi görmektedir. Fındık, tekli doymamış yağlarca zengindir. Çok iyi bir lif, E vitamini, folat, potasyum, bakır, manganez, fosfor, magnezyum ve fitosterol kaynağıdır.  Ayrıca, özellikle derilerinde yüksek miktarda flavonoidler ve fenolik bileşikler içerirler.

Büyük kohort çalışmalarından elde edilen gözlemler, düzenli fındık tüketiminin toplam ölüm riskinde azalma ve kardiyovasküler hastalık ve belirli kanserler gibi bir dizi kronik hastalık ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Diyabet, hipertansiyon ve inme ile ilgili çalışmalar şüphelidir ve çoğunluğu anlamlı bir ilişki göstermemektedir. Kuruyemişlerin enerji ve yağ oranı yüksek olmasına rağmen, gözlemsel çalışmalar kuruyemiş tüketenlerin yemeyenlere göre daha zayıf olduğunu bildirmektedir. Ek olarak çalışmalar, kuruyemiş tüketiminin daha düşük obezite riski, kilo alımı ve karın yağlanması ile ilişkili olduğunu bildirmektedir.

Kuruyemişler, son derece besleyici profilleri sayesinde çok sayıda sağlık yararı sundukları için dünya çapında birincil öneme sahiptir. Bir dizi bilimsel çalışma, iltihaplanma, oksidatif hasar, yaşlanma sürecinin yanı sıra bunama veya hafıza kaybına karşı etkilerini göstermiştir. Bununla birlikte, sadece ceviz, ardından badem, fındık ve antep fıstığı araştırmalarda hafıza iyileştirmeleri için umut verici sonuçlar göstermiştir. Bu nedenle, mevcut inceleme dokuz farklı yemişin (badem, ceviz, antep fıstığı, Brezilya fıstığı, yer fıstığı, pekan cevizi, kaju, fındık ve kestane) anti-demans özelliğine ilişkin hipotezler sunmaya odaklanmaktadır. Kuruyemişlerin besleyici profili, esansiyel yağlar (çoğunlukla tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri), proteinler (arginin, lizin ve triptofan kaynağı), vitaminler (riboflavin, folat, ve çeşitli tokoferoller), lifler, mineraller (kalsiyum, sodyum, magnezyum, fosfor ve potasyum) ve eser elementlerden (bakır, çinko ve selenyum) gelmektedir.

Beslenme rutininize mutlaka kavrulmamış, tuzsuz, herhangi bir kaplama yapılmış kuruyemişleri ve yağlı tohumları ekleyin. Porsiyon kontrolünü sağlayarak ara öğünlerinizde tüketmeye özen gösterin. Sağlıklı günler dilerim.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.