SON DAKİKA
Hava Durumu

Daha Tok Hissetmek Mümkün Mü?

Yazının Giriş Tarihi: 22.01.2023 10:12
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.01.2023 10:12

Eminim birçoğunuz diyet yaparken en çok aç kalmaktan veya bu fikirden çekiniyorsunuz.  Çünkü "diyet" denince akla ilk olarak yasakların olduğu, kısıtlayıcı ve zorlayıcı bir sistem geliyor. Oysa ki diyet dediğimiz şey içinde sağlıklı ve iyi yaşamın dahil olduğu bir süreç.  Bu süreci iyi yönetmek sizin elinizde ve diyet yaparken çok aç kalıyor, kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız orada büyük bir problem var demektir. O yüzden ben de bugün sizlere diyet yaparken kendinizi daha tok hissetmenizi sağlayacak 3 ana konudan bahsetmek istiyorum.

1. Lif alımınızı arttırın!

Yeterli diyet lifi sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarından biri. Bunlardan bazıları; kan şekeri regülasyonuna yardımcı olması, sindirim sisteminin dengeli işleyişine katkı sağlaması, çeşitli hastalıklara karşı koruyucu olması. Aynı zamanda diyet lifi bakımından zengin yiyecekler kalorisi düşük, besin içeriği yüksek olması sebebiyle sindirimi yavaşlatarak, daha uzun süre tok hissetmenize de yardımcı olur. Bu yüzden hem ağırlık yönetiminizi sağlamak hem de uzun süre tok kalmak istiyorsanız beslenme düzeninizde lif yani posa içeriği yüksek tahıllara, sebze ve meyvelere yer vermeye özen gösterin. Kahvaltınızda lif içeriği yüksek tahıllara yer vererek, çorbalarınıza çeşitli sebze ve bakliyatları, salatalarınızın içine buğday, bulgur ve kinoa gibi tahılları; mercimek, nohut gibi baklagilleri ekleyerek lif alımını artırmak mümkün.

2. Güne protein içeriği yüksek bir kahvaltı ile başlayın!

Çalışmalara göre, güne kahvaltı ile başlamak iştah kontrolünü sağlamada önemli. Kahvaltıyı atlayan veya geçiştiren bireyler, öğle saatlerinde sağlıksız yemek seçme eğiliminde oluyor ve gün içinde daha fazla yemek yiyor. Eğer sabahları kahvaltı yaptıktan sonra hızlıca acıkıyorsanız veya enerjinizin düştüğünü hissediyorsanız kahvaltı seçimlerinizi değiştirmenin vakti gelmiş olabilir. Kahvaltınızda karbonhidrat içeren besinlerin yanında mutlaka bir protein olması metabolizmanızın hızlanmasına ve kaslarınızın korunmasına ve çok daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

3. Daha yavaş ve hissederek yiyin, daha çok çiğneyin!

Diyet yaparken ne yediğiniz kadar nasıl ve hangi besini hangi besinle yediğiniz de önemli. Yapılan bir araştırma, çiğneme sayısının artırılmasının, gıda alımını azaltmada ve kilo kontrolünde etkili olabileceğini gösteriyor. Bu da demek oluyor ki; yavaş yemek kadar çiğneme sayısının artması da diyetinizde önemli bir rol oynuyor. Doygunluk sinyalinin beyine varış süresi yaklaşık 20 dakika sürer. Dolayısıyla doyma sinyallerinin beyninize ulaşmasına izin vermeden acele bir şekilde yemek yemek size "fazla kilo" olarak geri dönecektir.  Ayrıca yavaş yeme sindirimi desteklediği kadar yemekten de zevk almanıza ve tokluk sürenizin uzamasına da yardımcı oluyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.