SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Cildinizi Besleyin (29.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 29.12.2021 09:29

Deri; ultraviyole ışınlar, patojen mikroorganizmalar, mekanik ve kimyasal stres gibi faktörlere karşı insan vücudunun ilk savunma hattıdır. Vücudun ısı ve sıvı tutumunu düzenler, sinir uçlarıyla ağrı, acı,sıcak ve soğuğu algılamamızı sağlar. Bu nedenle cildimizin sağlıklı olması ilk savunma katmanımızın güçlü olması demektir.Çoğu zaman bu değerli organımızı korumak için bakım ürünlerinden yardım alırız. Ancak cildimize dışardan bakım yapmak kadar onu içerden ne kadar beslediğimiz de oldukça önemlidir. Cilt sağlığı ve yapısal bütünlüğü beslenme ile yakından ilişkilidir.Gelin beslenmenin cildimize etkilerine bir göz atalım.

Yanlış ve dengeden uzak beslenme alışkanlıkları cilt sağlığımızı oldukça negatif etkiler. Kirli hava, rüzgar, güneş ve diğer çevresel faktörler cildimizin nem kaybetmesine neden olur. Yeteri kadar su içmediğimizde bu kuruluk daha da belirgin hale gelip kırışıklıklara yol açabilir. Bu nedenle su içmek genel sağlığımızın yanı sıra cilt sağlığımız için de çok önemlidir.

Gelelim şeker tüketimine… Rafine şekerler vücudun kan şekeri seviyesini yükseltmekle birlikte yağ üretimini arttırır, buda gözeneklerin tıkanmasıyla sivilce oluşumunu tetikler. Öte yandan cildin en önemli yapıları olan kolajen ile elastin proteinleri fazla rafine şeker tüketimiyle zarar görebilir. Cildin elastikliğini ve sıkılığını sağlayan bu proteinlerde oluşan hasar ciltte sarkma, kırışıklık ve deformasyonlara sebep olabilir. Peki cildimizi beslemek için nelere dikkat etmeliyiz?

Aminoasitler cildi yaşlanmaktan korurken, yaraların iyileşmesini hızlandırır. UV ışınlarının yaratabileceği hasarlara karşı koruyucudurlar.ProlinUV ışınlarına bağlı cilt yaşlanmasına karşı koruyucudur, kolajensentezini arttırır. Arginin dekolajen sentezini arttırarak yara iyileşmesini hızlandırır.  Elzem yağ asitleri olan omega-3, omega-6 ve omega-9 hücre yapısında ve cilt yapısında bulunurlar. Eksikliklerinde ciltte siyah ve beyaz lekeler görülebilir.

C vitamini, ciltte önemli fonksiyonları desteklemek, kolajen sentezini uyarmak ve ultraviyole kaynaklı foto hasarlara karşı melanin sentezini azaltarak antioksidan korumayı sağlamak için yeterli oranlarda beslenme rutininizde bulunmalıdır. Eksikliği, kolajen oluşumu ile ilişkili olarak zayıf yara iyileşmesi, epidermisin kalınlaşması ve bağ doku kaybı nedeniyle deri altı kanamalarına neden olmaktadır.

Genel olarak beslenmenize; zeytinyağı, mevsim balıkları, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere mevsim sebzelerini ve yeşil çayı eklemeyi deneyin. Yeterli su tüketimini ihmal etmeyin. Cilt sağlığımızı beslenme kadar stres, uyku hijyeni, alkol tüketimi, sigara kullanımının da ciddi oranda etkilediğini unutmayın.

Sağlıkla kalın.