SON DAKİKA
Hava Durumu

CANIM SÜREKLİ TATLI İSTİYOR

Yazının Giriş Tarihi: 21.12.2022 09:32
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.12.2022 09:32

 Bazen öyle zamanlar olur ki sürekli kendinizi mutfakta bulur, atıştrımadan hatta tatlı yemeden rahat edemezsiniz. Bu durum birkaç sebepten kaynaklanıyor olabilir. İlk düşüneceğimiz durum arkasında metabolik bir sorun olup olmadığıdır. Eğer tatlı isteğinizin altında yatan metabolik bir sorun yoksa tatlı yemek alışkanlığınız haline gelmiş ve damak tadınızı o şekilde geliştirmiş olabilirsiniz. Bir diğer olasılık ise psikolojik olarak bu besinleri tüketmenin sizi daha mutlu ettiğine ve bu besinleri yemeye ihtiyacınız olduğunuza inanıyor olabilirsiniz.

 Eğer çok kısıtlı listeler uygulayıp, üzerinizde yoğun bir stres oluşturuyorsanız yönteminizi değiştirmenizi tavsiye edeceğim. Her zaman dengelemek esas amacınız olmalı. Kronik bir rahatsızlık durumunuz yoksa besinleri tüketme porsiyonunuz ve sıklığınıza dikkat ederek yasaksız bir düzen oluşturabilirsiniz. Bu aşamada aşağıdaki soruları kendinize yöneltmenizi isteyeceğim.

Stresli misiniz?

Vücudumuz, bazı hormonları salgılayarak strese yanıt verir. Bu konuda bir çalışma stres hormonu kortizolun, tatlı yiyeceklere duyulan istekle direkt olarak ilişkili olduğunu belirtiyor. Yapılan bazı çalışmalarda ise insanların stresli olduğu zamanlarda, iştahı kontrol eden hormon ghrelinin yani açlık hormonunun arttığı gösteriliyor. Strese maruz kalmanın ilave şeker ve yağ içeren besinlere karşı savunmasız olmaya sebep olduğuna dair çalışmalar da var.

Kan şekerinizi sürekli yükselten besinler mi tüketiyorsunuz?

Şekerli gıdalar kan şekerini çok çabuk yükseltip ardından aynı hızda düşüreceği için çabuk acıkma hissi oluşturur. Bu nedenle tek başına karbonhidrat içeren bir gıda yemek yerine o besini proteinlerle beraber tüketmek önemlidir. Bütün besinlerin aynı derecede tokluk hissi sağlamadığını unutmayın. Yüksek protein ve lif içerenler, diğer besinlere oranla çok daha uzun süre tok kalmanızı sağlarken yüksek şeker içerikli besinler ise bunun tam tersini yapacaktır. Şekerli, işlenmiş gıdalar, beyninizin ödül merkezinde “iyi hissettiren” nörokimyasal olan dopamin salınımını tetikleyebilir. Daha fazla dopamin, daha fazla istek anlamına gelir. Tatlı ihtiyacı hissettiğinizde, kan şekerinizi çok dalgalandırmayan ve sonrasında tekrar acıkmanıza neden olmayan daha sağlıklı alternatiflere yönelebilirsiniz. Meyve, bitter çikolata gibi karbonhidrat içeren besinleri süt, yoğurt, badem, fındık gibi protein ve yağ içeren besinlerle birleştirebilirsiniz.

Yeterince uyuyor musunuz?

Ne yediğiniz ile nasıl uyuduğunuz arasındaki ilişki aslında çift yönlüdür. Uyku problemleri ve yeterince uyumamak da vücutta açlık sinyalini devreye sokabilir. Gün içerisinde 6-7 saatten daha az uyuyanlarda  acıkma hissinin daha fazla olduğu yapılan çalışmalarda gösteriliyor. Aynı zamanda şekerli yiyeceklerin uyku kalitenizi olumsuz yönde etkilediğine dair çalışmalar da var. Unutmayın ki uyku hijyeniniz kötüyse ayakta kalmak için vücut basit karbonhidratlara daha çok yönelecektir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.