SON DAKİKA
Hava Durumu

C VİTAMİNİ

Yazının Giriş Tarihi: 23.11.2022 10:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.11.2022 10:02

C vitamini, insan vücudundaki sayısız fizyolojik süreçte önemli bir rol oynayan temel bir mikro besindir. Çoğu memelinin aksine, insanlar GULO genindeki bir mutasyon nedeniyle endojen C vitamini üretme yeteneğinden yoksundur ve bu nedenle tamamen diyet alımına bağımlıdır. 

C vitamini, yaraları iyileştirmeye, dişleri, cildi ve kıkırdağı onarmaya ve korumaya yardımcı olur. C vitamini ayrıca bir antioksidan olarak, vücutta belirli kanserleri ve kalp hastalıklarını önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olur, sağlıklı yaşlanmayı desteklemeye yardımcı olabilecek serbest radikallerle savaşır.

C vitamini önemli bir antioksidan görevi görür ve optimal sağlık ve hastalıkların önlenmesinde sayısız işlev görür. Hafif yetersizlik veya hipovitaminoz C bile düşük ruh hali gibi semptomlarla ilişkilendirilebilir.

Bununla birlikte, optimum C vitamini alımı ve konsantrasyonları tartışma konusu olmuştur ve önerilen değerler evrensel değildir. Bir dizi fayda nedeniyle, bir dizi uluslararası otorite, C vitamini için diyet tavsiyelerini daha önce iskorbüt hastalığını önleme temelinde önerilenlerden artırdı. Bu tavsiyeler genel olarak yaş, cinsiyet, gebelik ve emzirme ve bazen sigara içme durumuna göre gereksinimlerdeki farklılıkları hesaba katsa da, C vitamini durumunu etkileyen ve bu küresel yetkililer tarafından dikkate alınmayan başka birçok faktör vardır. 

Taze meyve ve sebzeler, C vitamininin ana diyet kaynağıdır ve meyve alımı, plazma C vitamini durumu ile daha güçlü bir şekilde ilişkilidir. C vitamini açısından zengin besinler arasında portakal ve diğer turunçgiller, kivi, kızılcık, çilek, kavun, kavun, ıspanak, pazı, domates, kuşkonmaz, maydanoz, biber ve Brüksel lahanası sıralanabilir.

Yetersiz beslenme, bulaşıcı olmayan hastalıklar için önemli bir önlenebilir risk faktörüdür ve düşük meyve alımının dünya çapında ölümler (iki milyon ölüm) ve sakatlığa göre ayarlanmış yaşam yılları için üçüncü önde gelen diyet riski olduğu bulunmuştur. Günlük beslenme rutininize mevsiminde olan taze meyve ve sebzeleri eklemeyi ihmal etmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.