SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyük Tehlike:Bel Çevresi Yağlanması

Yazının Giriş Tarihi: 07.09.2022 10:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.09.2022 10:20

 Sağlıklı bir bedenin yalnızca tartıda gördüğümüz sayılardan ibaret olmadığını biliyoruz. Tartıda gördüğümüz sayı kadar vücut yağ oranımız da oldukça önemli. Bunun yanı sıra yağ miktarının vücudumuzda nerede konumlandığı da önemlidir. Karın-bel çevresinde bulunan fazla yağlar, kalça çevresinde bulunanlardan daha tehlikelidir çünkü direk kalp hastalıkları, felç ve Tip 2 diyabet gibi sağlık problemleri ile bağlantılıdır. Genlerimiz, yağ dağılımının nerede olacağı üzerinde etkili olabiliyor ancak doğru beslenme ve fiziksel aktivite ile kontrolü sağlamak bizim elimizde.

Çoğumuzun düşündüğünün aksine beslenme konusunda katı yağları ve hayvansal gıdaları tek başına bel çevresi yağlanmasının suçlusu ilan edemeyiz. Yağ içeriği yüksek olan yiyeceklerle beslenmek tabii ki karın-bel bölgesindeki yağlanmayı artırır ama tek suçlu onlar değildir, hangi yiyecekten olursa olsun fazla kalori alımı bel çevresindeki yağı etkileyecektir. Çalışmalara göre margarin, kızarmış ürünler, paketli ürünlerde bulunan trans yağlar bel bölgesindeki yağlanmayı arttırmaktadır. Etiket okumayı öğrenerek olabildiğince trans yağ tüketiminden kaçınabiliriz. Kızartma yerine daha sağlıklı olan haşlama, fırınlama yöntemlerini tercih edebiliriz. Fast-food tüketiminden de kaçınarak sağlığımız için güzel bir adım atmış oluruz.

 Bel bölgesi yağlanmasındaki bir diğer etmen ise alkol tüketimidir. Yüksek enerji içeriği ve doygunluk hissi sağlayan hormonlarımızın işleyişini bozması nedeniyle alkol tüketimi bel çevresi yağlanmasında oldukça büyük bir paya sahiptir. Tüketimini sınırlamak ve hatta olabildiğince tüketmemek bizim için en iyisidir.

Yapılan çalışmalar obez bireylerin lif oranı düşük besinleri oldukça fazla tükettiğini göstermektedir. Beslenmemizde dahil edeceğimiz lifli besinler tokluk süremizi uzatarak kilomuzu korumamıza yardımcı olur ve doğal olarak bel çevresi yağlanmayı azaltıcı etki gösterir. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmek, pirinç yerine bulgur, meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketmek gibi lif alımını arttırıcı tercihlerde bulunabiliriz.

Bel çevresindeki yağlanma yüksek tansiyon, metabolik sendrom, mide ve kolon kanseri, diyabet, osteoporoz ve pek çok başka hastalık ile bağlantılıdır. Bu tür rahatsızlıklar hayat kalitemizi doğrudan etkiler. Genel anlamda toplayacak olursak bel çevresini azaltmanın en etkili yolu; hazır gıdalar yerine mevsim meyve ve sebzelerini, tam tahıl besinleri, kuru baklagilleri, balık, tavuk, et ve yumurta ile süt ürünlerinin tamamını içeren dengeli ve yeterli beslenme modeliyle beslenmek, haftada 3-5 gün 30 – 60 dakika egzersiz yapmaktan geçiyor. Sağlıklı günler diliyorum.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.