SON DAKİKA
Hava Durumu

Besin Etiketleri Bize Ne Anlatır? (10.11.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 10.11.2021 09:03

Paketli gıda tüketimine olan mecburiyetimiz gün geçtikçe artıyor. Pek çoğumuzun aklına paketli gıda deyince yalnızca atıştırmalıklar gelse de, evde yemek hazırlamak için de paketli ürünlere ihtiyaç duyuyoruz. Sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmanın gittikçe zorlaştığı bu günlerde etiket okumayı öğrenmek sağlığımızı korumamız ve varsa mevcut sağlık problemlerimizi ilerletmemek açısından oldukça önem taşıyor. Gelin birlikte etiketleri doğru okumak için nelere dikkat etmemiz gerektiğine göz atalım.

Öncelikle porsiyon miktarından bahsedelim. Genelde birçok besin etiketinde “100 gramda” ve “1 porsiyon” olarak iki ayrı bölüm yer alıyor. Alınan ürünün kaç porsiyon olduğunu bilmek ve bilinçli şekilde tüketmek için bu iki ibareyi iyi anlamak gerekiyor. Örneğin elimizdeki ürünün 100 gramında 10 gram şeker olduğunu varsayalım. Ürünün porsiyonu 300 gram ise bir pakette tüketeceğimiz şeker miktarının 30 grama yükseldiğini fark etmemiz gerekiyor. Tükettiğimiz miktarla içeriği eşleştirmemiz bu noktada oldukça önem kazanıyor.

Diğer gözden kaçmaması gereken konu ise kalori yoğunluğu. Ufak birkaç atıştırmalıkla açlığınızı yatıştırdığınızı düşünseniz de aslında küçük hacimde yüksek kalori alıyor olabilirsiniz. Örneğin bir paket bisküvi yediğinizde, dengeli ve besleyici bir akşam öğününün kalorisine denk kalori almış olursunuz. Düşük kalori almak için light ürünlere koşmadan önce dikkatle düşünmenizi tavsiye ederim. Bir ürünün “light” olması kalorisiz olduğu anlamına gelmez. Bu sebeple size sınırsız tüketim hakkı tanımaz. Az önce bahsettiğim gibi kalori ve porsiyon ilişkisini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Artık hepimiz biliyoruz ki fazla doymuş yağ tüketimi kalp-damar hastalıkları, obezite ve kanser riskini artırıyor. Bu nedenle tüketeceğiniz paketli ürün olabildiğince az doymuş yağ içermeli ve trans yağ içermemelidir. Örneğin atıştırmalık olarak tercih edilen bisküvileri ele alalım. 100 gram ürün içerisinde 3 gramdan daha az yağ olmalı ve bunun 1 gramdan azı doymuş yağlardan gelmelidir. Ürünün 100 gramındaki yağ miktarı 3 ile 20 gram arasında ise kabul edilebilir sınırlar içerisindedir. Ancak sağlığınız için yağ miktarının yüzde 3 ve altında olmasına dikkat etmelisiniz.

Şeker içeriğine göz atacak olursak; ürün 100 gramda 10 gram ve daha fazla şeker içeriyorsa fazla şekerli; 2 gramdan az şeker içeriyorsa az şekerli olarak kabul edilir. Ayrıca ürün etiketlerinde; glikoz, maltoz, sükroz, fruktoz, yüksek fruktozlu mısır şurubu, hidrolize edilmiş nişasta, pekmez, bal, meyve suyu konsantresi gibi farklı isimler yer alabilse de hepsi şekeri ifade etmektedir.  Son olarak tuz içeriğine değinelim. Paketli gıdalar 100 gramda 1,25 gramdan fazla tuz içermemelidir. Fazla tuz alımı; yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, mide-bağırsak hastalıkları, kanser gibi kronik hastalıklara yol açabilir.

 Etiket okumak daha bilinçli ve sağlıklı tercihler yapabilmemiz adına oldukça önem taşıyor. Organik, şekersiz, light gibi dikkat çekici kelimelerin yazıldığı ambalajların cazibesine kapılmadan önce etiketine göz atmanızı tavsiye ederim. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.