SON DAKİKA
Hava Durumu

BALIK MEVSİMİ

Yazının Giriş Tarihi: 05.10.2022 09:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.10.2022 09:49

Biliyorsunuz ki sağlıklı beslenme, klişe gibi gözüken ama yaşam kalitesinde artış yaratarak birçok hastalıktan korunma ve hastalığın iyileştirilmesinde önemli role sahip olan bir kavramdır. Sağlıklı beslenmeye dair yapılan öneriler arasında, balık ve deniz ürünlerinin düzenli tüketilmesi yer almaktadır. Amerikan Diyetisyenler Derneği balığın beslenme alışkanlıkları arasında yer alması gerektiğini belirtir.

Balıkların anti-oksidasyon, anti-enflamasyon, yara iyileşmesi, nöroproteksiyon, kardiyoproteksiyon ve hepatoproteksiyon özellikleri gibi çeşitli sağlık yararlarına sahip olduğu kanıtlanmıştır. İmmünoglobinler gibi balık proteinleri, viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı savunma ajanı görevi görür ve protein-kalori yetersiz beslenmesini önler. 

Balığın içerdiği uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri sağlıklı beslenme açısından çok önemlidir. Çoklu doymamış yağ asitleri insan vücudu tarafından üretilemezler, bu nedenle besinler yoluyla alınması zorunlu yağ asitleridir. Bu yağ asitleri omega-3 ve omega-6 olarak sınıflandırılırlar. Omega-3 yağ asitleri yetişkinlerde özellikle kalp-damar hastalıkları, kanser, astım, romotoid artirit gibi hastalıklardan korunmada ve bu hastalıkların tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

 Ayrıca bebeklerde gözde yer alan retinanın ve beynin gelişimini sağlayan önemli etkilere de sahiptir. Amerikan Kalp Birliği (AHA) haftada 2 kez balık yenilmesini önermektedir. Balık, içerdiği yüksek protein nedeniyle et grubundaki besinler arasında yer alıyor. Balık etinin diğer etlerden farkı karbonhidrat içermemesidir.

 Balığın tüketilmesiyle elde edilen enerji, içeriğindeki protein ve yağ miktarına bağlıdır. Balık çeşitlerinin protein miktarları benzer ancak yağ içerikleri türler arasında farklılık gösterir. Ayrıca aynı tür içerisinde mevsim farklılığı, balığın beslenmesi, suyun tuz oranı ve diğer bazı unsurlar da yağ içeriğini etkiler. Mevsiminde olan balıklara tüketmeye özen göstermeyi unutmayın. Sağlıklı günler dilerim.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.