SON DAKİKA
Hava Durumu

Yaşar Kemal.. (01.03.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 01.03.2022 08:06

Kemali zorlu hayata başlayan çocuklardandı.. Acıları büyüktü .. Erken yaşta babasını kaybeden Kemal çocukluğundan itibaren baba özlemi ile büyümüştü..
Farklı kültürlerde büyümeye çalışıyordu.. Bir yandan doğu kültürü bir yandan ise batı kültürü arasında sıkışıp kalıyordu.. Küçük yaşlarında gözüne gelen bıcak darbesiyle sağ gözü kör oldu.. Babası evladı olarak büyüttüğü yusuf tarafından camide namaz kıldığı vakitte öldürüldü..
Kemal bunların hepsini hatırlıyordu hatta bu anlara şahitlik etmişti.. Belki de küçük yaştan itibaren bu hayatın yüklerini almıştı sırtına..
Olayların bu akışı Kemal'i çok etkilemişti ve küçük yaşında kekemeliğe tutulmuştu. 12 yaşına kadar zor konuşan Kemal, şarkı ve türkü söyleryerek kekemeliği'nin geçtiğini söylerdi..
Babasını ölümümnden sonra annesi amcasıyla evlendi.. İlk okula daha başlamamıştı şiirlerini yadığında.. Edebiyat her zmaan içinde vardı Kemal'in..
Babasının katilinin tutklanmdığını öğrenmiş ve ağıt yakarak şiire benzetmişti Kemal.. Aynı zamanda annesi onun şiir okumasına karşı çıkmış ancak babasının acısını bu denli bastıran şeyin şiirler olduğunu görünce annesi de kabullenmişti artık Yaşar Kemali..
Temalarında genel olarak halka dönük ve halkkonulu eserleri vardır. Belki küçüklüğünden kalacak ki her zaman mazlum, zulüm, halk konulu olmuştu eserleri..
Genellikle sosyalist bir yapıya sahipti Kemal.. 1950'de komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklanıp Kozan Cezaevi'nde bir sene boyunca tutuldu .Kemal'in tek istediği eşitlikti aslında..
Emekçi'nin çalışanın, halkın her zaman önde geldiğini savunurdu..Emekçiler her zaman önemliydi Kemal için..
Türkiye Yazarlar Sendikasını kurmuştu..
Öykü,roman,derleme,çeviri, çocuk romanıi şiir, destansı roman türlerinde eserler vermiştir. Makalelerinde çocukluğunda yaşadığı doğu ve batı kültürünü ele alırdı.. Belkide kültürel çatışma konusunda anlaşılamk istiyordu kemal.. Ayerım yapılmaması gerektiğini, birlik olunması gerektiğini anlatmak istiyordu herkese.. Nede olsa oda bu ayrımları yaşamış görmüştü.. Nobel Edebiyat Ödülü'ne Türkiye'den aday gösterilen ilk yazardır.Kemal Sadık Gökçeli adı ile çeşitli yayınlarda yazarken, Yaşar Kemal adını Cumhuriyet gazetesine girince kullanmaya başladı.Kemal okadar çok insan odaklıydı ki , nsanının iktisadi ve toplumsal sorunlarını anlattığı röportajlar yapmıştı..
Yaşar Kemal büyük bir ustaydı..
Okuyucularını,sanat severlerini geride bırakalı 7 yıl oldu..
Sevilir,sayılırdı Kemal..
28 Şubat 2015 tarihinde organ yetmezliği sebebiyle yoğun bakımda olduğu hastanede hayata gözlerini yummuştu..
Saygı ve özlemle..

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.