SON DAKİKA
Hava Durumu

Sait Faik Abasıyanık (21.02.2022)

Yazının Giriş Tarihi: 21.02.2022 09:17

 

Adapazarı’nda dünyaya gelen Faik, edebiyat fakültesinde eğitim almıştır. Edebiyata yatkınlığı her zaman vardı. Lise çağlarında yazar çizerdi. Belki de onu hayatta tutan en büyük nedeniydi edebiyat..

Ekonomi öğrenimi için yurtdışında eğitim alan faik, eğitimini yarımda bırakarak İstanbul’a geri dönmüştür. Burada Türkçe öğretmenliği yaparak hayatına devam etme kararı almıştı..

Hayatta her zaman başarılı olamayan faik, aynı şekilde babasının mesleği olan ticarete de girince başarılı olamamıştı.. O zamanlar anlamıştı ona göre olan ve mutlu olduğu şey yazmaktı. Ticaret, ekonomi Faik’e göre değildi. İlk olarak öykü yamaya başlamıştı. Yazıları dikkat çekici ve düşündürücü olurdu her zaman.. Onun kaleminden bakmak yada onu anlayabilmek biraz güçtü.. Sanki kendini yansıtmak istiyor ama yansıtamıyordu kaleminde.. Kapalı bir sır kutusu gibiydi yazıları da.. Bazen ne anlattığını anlamak için önce Faik’i anlamak gerekirdi..

Öykü ve roman dönemi olarak karışık bir dönemdeydi.. Herkesin kalemi, görüşü düşüncesi başkaydı.. Etkisinde kalacağı edebiyatçılar bile kendi içlerinde ayrılmıştılar.. O yüzde Faik kendi yolunu çizmeliydi.. Gözlemci olarak çok başarılıydı.. Hatta önce gözlemler sonra kalemine dökerdi..

Dönemlerin değişmesiyle kalemi de değişiyordu ama kendi bunu fark etmekte biraz geç kaldı.. Her çağa ve döneme ayak uydurmak isterken bulunduğu çağdan uzaklaşıyordu adeta..

Olağanüstü yazılar ve şiirsel yazılar yazmaya başlamıştı.. Öykü yazmaktan uzaklaşmıştı..

Kendini ait olduğu alanda yazarken bulmak isterdi hep.. ama bu arayışlar çok sürmedi. Döneme göre şekillenen görüşleri ve kalemi vardı. Yeniliğe açık olması ona çok artı katacaktı belki ama öyküleri bu kadar çabuk bırakması biraz şaşırtıcı bir durum oldu.. Öykülerinde kullandığı dil ve sadelik aslında onu düşündüren öykü türlerine itebilirdi..

Ana teması her zaman yaşamak oldu. Yaşam mücadelesi ve yaşamın içinde var olduklarıyla bütünleştirdi kendini.. Hastalıklarla mücadele ettiği dönemde Hastalığının siroz olduğu kesinleşir. Bu hastalığa daha fazla dayanamaz ve hayata gözlerini yumar.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.